Volkswagen публикува първо изображения на новия Golf R и обяви, че световната му премиера ще се състои на 4 ноември. Хечбекът с двойно предаване ще стане най-мощната серийно произвеждана версия в историята на модела.
Макар за момента техническите сведения да са оскъдни, вече се знае, че петото поколение Golf R ще получи четирицилиндров турбомотор 2.0 EA 888 и "иновационно двойно предаване със селективен контрол на въртящия момент на задните колела". Управлението на трансмисията ще бъде поверено на системата Vehicle Dynamics Manager, която ще работи в тясно взаимодействие с имитацията на блокаж на предната ос XDS и адаптивното окачване DCC.
По последни слухове новият Golf R ще разполага с мощност от 330 к.с. За сравнение досегашният модел развиваше 310 коня и ускоряваше от 0 до 100 км/ч за 4.6 секунди. Не е изключено моторът да бъде същият като в Arteon R, което означава въртящ момент от поне 420 Нм.