Отидете към основна версия

2 323 1

Бизнесът успешно интегрира ромите

  • роми-
  • работници

Има положителни примери

Снимка: bTV

Според изследване на УНИЦЕФ България губи стотици милиони всяка година от неучастието на ромите на пазара на труда. Две трети от ромите в страната нямат никаква квалификация.

В същото време частният сектор бележи успехи в интегрирането на роми на пазара на труда.

Димитър Илиев е добър пример за успешната интеграция на хора от малцинствените групи. Той сподели пред камерата на bTV, че работи като доставчик на изолационни материали. След като завършва образованието си и получава нужната квалификация, Димитър се присъединява към екипа на завод преработване на метал. Започва като стажант, но две години по-късно е един от най-добрите служители на компанията. 

Експерти от сферата на набирането на кадри коментираха, че е нужно само един работодател да даде положителен пример. След това е много по-лесно да бъдат убедени и други работодатели да наемат роми.

„Единият от големите ни клиентите беше абсолютно ОК да наема всякакви хора и този пример служи като вратичка и на други места. Стереотипът се разбива с примера на фирмите”, коментира служител в столична фирма за набиране на кадри.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини