Отидете към основна версия

2 774 3

Търсят се 3 500 строители за Израел

  • строители-
  • израел-
  • агенция по заетостта

3 500 професионални строителни работници за временна заетост в Израел набира Агенцията по заетостта. Израел търси наши работници за строителни работи – кофражисти (индустриален строителен кофраж, дървен кофраж) и арматуристи. Разчитането на строителни планове е задължително. Това са 70% от общия брой необходими работници; керамични облицовки по подове и стени (разчитането на строителни планове е задължително) – 20% от общия брой необходими работници; мазилки – 10% от общия брой необходими работници.

Максималният срок на временната заетост на наетите работници е 3.5 години. Те трябва да започнат работа не по-късно от 1 април 2012 г. Избраните български работници ще подпишат едногодишен трудов договор с възможност да бъде продължен.

Кандидатите трябва да са български граждани на възраст между 25 и 40 години; да не са работили в Израел; да нямат първа степен роднини, които да работят в Израел (с изключение на братя и сестри); да не са осъждани; да са медицински и физически подходящи за усилена работа в строителния сектор, при израелските климатични условия, включително и за работа на височини; да не страдат от следващите заболявания: туберкулоза, хепатит, сифилис, гонорея, СПИН.

Кандидатите трябва да отговарят на едно от следните алтернативни изисквания: да притежават диплома/удостоверение за завършено професионално образование/обучение и да имат най-малко 3 години доказан професионален опит, отразен в трудовата книжка. Или да имат 5 години доказан трудов стаж по съответните специалности, който да бъде отразен в трудовата книжка.

Минималната прогнозна месечна заплата на строителните работници в Израел е приблизително 1500 долара за 211 работни часа месечно. Като допълнение към тази заплата, работодателят ще прави месечен депозит в размер на 180 долара по сметка на работника, която се държи от ПИБА (израелската служба по заетостта). Набраната сума, намалена с банковата такса и данъка, ще се изплаща/превежда на работника при напускането на Израел след приключване на трудовия договор. Веднъж годишно на работниците се изплаща премия.

За периода на заетостта на българските работници ще бъде осигурено подходящо жилищно настаняване. Българските работници трябва да покрият разходите си за полетите до и от Израел.

Работник, за който се окаже, че не отговаря на посочените изисквания или е без необходимите професионални умения, ще бъде върнат за негова сметка в България. От работниците не се изисква да заплащат комисиони за трудово посредничество или някакви други преки или косвени такси на когото и да е в Израел или в България.

Желаещите да кандидатстват по това предложение трябва да представят в местните бюра по труда следните документи: Молба. Копие от удостоверението за завършено образование/курс за професионално обучение (оригиналът трябва да бъде показан). Копие от трудовата книжка (оригиналът трябва да бъде показан). Краен срок за подаване на документите: 20 февруари 2012 година.

Още в началото на декември израелските медии съобщиха, че България и Израел са подписали споразумение, според което 8 000 български строителни работници ще заминат на работа в страната.

В средата на юли “Палестин инфо” съобщи, че български и румънски работници ще строят израелски селища в окупираните палестински територии. Според изданието такава договореност е била постигната при посещението на премиера на Израел Бенямин Нетаняху в София и Букурещ в началото на юли.

Нетаняху се е споразумял с властите в двете страни за наемането на 2000 работници от България и Румъния в сектора на строителството. В замяна, Букурещ и София са обещали да се противопоставят на признаването на палестинската държава по време на гласуването в ООН, което се очакваше да се проведе през септември.

На съвместната пресконференция в София на Бенямин Нетаняху и Бойко Борисов стана ясно, че темата за израелско-палестинския конфликт е присъствала в разговорите между двамата правителствени ръководители. „Да, този въпрос е включен в нашата програма, но това е не е основната причина за визитата ни тук”, поясни Нетаняху.

Българският премиер обаче не отговори на настоятелно зададен два пъти въпрос от израелски журналист как ще гласува страната ни при очаквания септемврийски вот в ООН. „Ние водим диалог с колегите ни от ЕС, винаги сме били за мирни преговори, за разбирателство, нашето категорично мнение е, че трябва да се върнат всички на масата за преговори, за да възцари мир”, заяви Борисов. След като репортерът повтори питането си, очаквайки по-конкретен отговор за позицията на България, той отговори: “Ще видите, като дойде гласуването. Има време.”

В Румъния обаче Бенямин Нетаняху получи категорична публична подкрепа. Той беше уверен от домакините си, че те не само ще гласуват против резолюцията, но и ще работят, за да убедят и други страни да се противопоставят на едностранното признаване на палестинска държава.

Строителството на еврейски жилища в окупираните територии на Западния бряг и Източен Йерусалим е основният препъни камък, който за пореден път доведе преговорите между израелци и палестинци до задънена улица. От една страна, Рамала настоява строителната дейност да бъде замразена, преди да започнат разговорите за постигане на траен мир. От друга, Тел Авив е категоричен, че не може да има реален диалог, ако му се поставят предварителни условия.
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини