Отидете към основна версия

3 361 10

Държавна ядрена компания на Китай има интерес към АЕЦ "Белене"

  • аец белене-
  • китай-
  • компания-
  • теменужка петкова

Търсят се възможности проектът да бъде реализиран като регионален, балкански, но не трябва да се изключват и всички останали възможни варианти

От средата на февруари има сериозен интерес към проекта АЕЦ "Белене" от страна най-голямата държавна ядрена компания в Китай "Си Ен Си". Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на днешния парламентарен контрол. Тя уточни, че китайската компания е депозирала писмо до Националната електрическа компания, в което заявява, че проявява интерес към този проект.

Енергийният министър информира още, че през миналата седмица и Европейската инвестиционна банка също е заявила, че проявява интерес към възможността да финансира този проект. Петкова посочи, че интересът на банката е свързан и с доста условности, които са свързани с това как този проект ще бъде финансово структуриран, както и каква ще бъде възвръщаемостта и печалбата.

Теменужка Петкова допълни, че стриктно ще бъде изпълнено решението на Народното събрание от 2 март и в изискания срок ще бъдат представени на парламента различните варианти и предложения за най-рационално използване на оборудването за АЕЦ "Белене".

Тя съобщи, че и депозираното писмо от страна на китайската компания ще бъде включено в предложението за решението. "Готвим такова предложение. В министерството вече е създадена работна група. В нея са включени експерти от БЕХ, НЕК, ДП "Радиоактивни отпадъци", АЕЦ "Козлодуй" и експертите от министерството, така че да можем в рамките на срока, който парламентът определи, да направим тези предложения и на база на анализите, които ще бъдат изготвени, да се върви напред", добави Петкова.

На Народното събрание, по всяка вероятност, ще бъдат предложени различни варианти за АЕЦ"Белене", обясни пред журналисти в парламента енергийният министър Теменужка Петкова. Те ще имат икономическа и финансова обосновка, така че да бъде взето единствено най-доброто решение за България - от една страна, да се гарантира енергийната сигурност на целия регион, от друга - да има възможност за реализиране на печалба.

Търсят се възможности проектът да бъде реализиран като регионален, балкански, но не трябва да се изключват и всички останали възможни варианти, уточни тя.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини