Няма съмнение, че финансовото състояние на корпорация Apple е в доста по-добро състояние от американската икономика като цяло. Това обаче не означава, че Стив Джобс е отворил повече работни места от Барак Обама.
Съпоставката между двамата беше породена от изказване на Мич Даниелс, губернатор на щата Индиана. Той без всякакво колебание заяви, че Apple е дал работа на много повече хора, отколкото програмата на Обама за заетостта.
„Името на Стив Джобс („джобс“ на английски означава „работа“) доста подхожда на случая, тъй като Apple осигури работни места на доста голям брой специалисти, за разлика от не особено успешните опити на Обама да направи същото“, бяха думите на губернатора.
Проблемът е, че колкото и успешна да е компанията Apple, твърденията на Даниелс не са съвсем верни. Дори не се приближават до истината.
Според статистиката, за Apple работят 60 400 постоянно назначени и 2900 временно заети. Повечето от тези служители не са сред високоплатените специалисти от инженерните или производствените отдели.
Какво въздействие всъщност оказа Стив Джобс върху заетостта?
Първо, той създаде студиото Pixar, което продаде на Дисни през 2006 г. Тогава в него работеха около 850 души. Дори сега броят на служителите да се е увеличил двойно, заслугата не е директно на Стив Джобс.
Голям е броят на ангажираните с производството на iPhones, iPads и други подобни продукти. Преобладаващата част от тези работни места са извън територията на САЩ, като например заводите Foxconn в Китай.
Доста по-трудно е да се изчислят работните позиции, отворени за всички онези външни специалисти, които програмират продуктите на Apple. Например в сайта за IT професионалисти indeed.com има около 5000 свободни работни места за всеки, който може да създава iPhone и iPad приложения. Но дали заслугата е на Стив Джобс, остава спорен въпрос.
Обективните проучвания показват, че планът на Обама за стимулиране на заетостта от 2009 г., в който бяха вложени 787 млрд. USD, е бил ефективен и безспорно е съхранил или отворил значително по-голямо количество работни места от Apple – около 1.4 милиона. Според друго проучване, извършено от Марк Занди, бивш икономически съветник на Джон Маккейн, броят им достига 2.7 милиона.