Превозвачите в туризма и туроператорите излязоха на протест пред Министерски съвет. Те поискаха безлихвени кредити и безвъзмездна помощ от евросредства. Превозвачи от 5 града се събраха на жълтите павета в столицата. Според Национално сдружение „Случаен превоз“ финансовите мерки не работят. Грантовете пък били мираж, съобщи бТВ.
Транспортният бранш се раздели - докато едни протестираха, други обсъждаха проблемите в бранша с властта. Председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова обясни, че транспортният бранш у нас е съставен от 1400 лицензирани фирми. Според нея в днешния протест са се включили не повече от 100.
А ресорните министри отговориха на недоволството с конкретни мерки и нова акция за борба със сивия сектор.
„Мярката 60/40 да стане образно 80/20 за сектор туризъм. Направени са постъпки да стане това с Европейската комисия, така че максимално целево да бъде подпомогнат секторът“, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова.
А социалният министър Деница Сачева заяви, че хора, които са регистрирани като безработни в бюрата по труда, да могат да бъдат наемани в сектор туризъм и да получават 610 лв. минимална работна заплата, а осигуровките да бъдат за сметка на работодателя.
Премиерът заяви, че държавата прави каквото може. И даде съвет на бранша да рекламира родния туризъм.
Транспортният министър Росен Желязков обяви, че започват и масови проверки на граничните пунктове на превозвачи за наличие на лицензи, като целта е да се пребори сивият сектор.
Към протеста на екскурзоводите и превозвачите в туристическия сектор се присъединиха и таксиметрови шофьори от цялата страна
А автобусите ще продължат да се движат с протестните лозунги.