Отидете към основна версия

1 408 0

БСП и ГЕРБ се скараха за ядрената централа

  • козлодуй-
  • аец козлодуй

Енергийните експерти влязоха и в полемика за прогнозите за недостиг на електроенергията

Депутати от БСП и ГЕРБ влязоха в пореден ожесточен спор за бъдещето на ядрената енергетика у нас. След позатихването на казуса около АЕЦ „Белене”, посещението на Драгомир Стойнев в САЩ и данните за старт на изграждане на седми реактор в АЕЦ „Козлодуй” отново отвориха дебата и вкараха управляващи и опозиция в спор кой за какво е виновен и кой какво е подписал.

Представителят на левицата Явор Куюмджиев побърза да успокои, че енергийният министър Стойнев не е парафирал нищо по време на визитата си, а само е избрал типа технология за новата мощност.

Думите му дойдоха в реакция на обвинението на Делян Добрев от ГЕРБ, че реактор е бил поръчан, както се купува апартамент – "видяхме, харесахме, купихме". „Оставаме с чувството, че се поръчваме нова мощност, както се купува апартамент. Първо трябва да се докаже нуждата от нова мощност и да има правила, за да има конкуренция и така ние да платим пазарната цена”, обясни бившият министър.

Добрев уточни, че проучването на американската „Уестингахус", правно до сега е по темата дали може да бъде изграден реактор на територията на Козлодуй. Резултатът е бил, че може.

Според Куюмджиев е рано да се говори за пазарна цена, защото минават до 20 години докато се стигне до експлоатация на реактора. По думите му „Белене” и „Козлодуй” са задължителни за България след няколко години, тъй като нямало да имаме друга енергия.

Енергийните експерти влязоха и в полемика за прогнозите за недостиг на електроенергията. По думите на депутата от БСП страната е изправена пред енергийна криза, а няколко анализа гласят, че в следващите 20 г. на територията на Югоизточна Европа ще са нужни около 20 блока от мащаба на „Белене”, за да има ток за целия регион. Представителят на ГЕРБ заяви, че всички прогнози за недостатъчно производство са били от преди 13 години и са били главната обосновка да се строи „Белене”. „Десет години по-късно изнесохме рекордни количества ток, а тази пролет имахме излишък на мощност. Това създава промени в енергетиката”, посочи той.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини