България не губи от интереса и на Русия, и на САЩ, а и на Франция към ядрената си енергетика. Няма нищо слугинско в това във философията на държавата да присъстват и двете Велики сили, а и Франция. Това е по-скоро политика на добър баланс. Такъв коментар направи президентът (2002 г. – 2012 г.) Георги Първанов в предаването „Нека говорят…” по bTV относно идеята за изграждане на 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй” по американска технология на фона на първата заварка по проекта „Южен поток”.
„Няма лошо в това да се водят политически разговори. Както каза и „Уестингхаус”, оттам нататък всичко трябва да се случи по закон – конкурсът, съхранението на горивото, тези въпроси чакат своите отговори”, подчерта Първанов.
Той отбеляза, че от поне шест години отстоява тезата, че новият блок в Козлодуй не може да бъде алтернатива на Втората атомна електроцентрала в Белене. „Ще дойде един момент, в който ще бъдат затворени 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ „Козлодуй”, посочи той, изтъквайки, че ще възникне необходимост от нови ядрени мощности.
Той обясни, че не вижда логика в идеята на ГЕРБ вече готовият реактор, построен от „Атомстройекспорт” за площадката в Белене, да бъде инсталиран в Козлодуй, защото площадката в Белене вече била лицензирана, а лицензионният процес на площадката за 7-ми блок щял да трае с години. „За 10 години този реактор няма да стане по-малко руски, нито по- нов”, отбеляза Първанов.
„Вместо да гоним дивото, по-добре да реализираме това, което можем. При „Белене” нещата имат своите отговори”, подчерта Първанов.
Президентът отправи остри критики срещу уклончивата позиция на БСП за строителството на АЕЦ „Белене”, залегнало като основно обещание в предизборната кампания на левицата, а впоследствие заявено уклончиво с аргумента за необходимостта от още анализи.
„Остро поставям въпроса за данните за финансирането, обявени по време на референдума – нима не са били верни и резултат от коректен професионален анализ? Какво се е променило, за да се налага да правим нов анализ?” попита Георги Първанов. „Това е протакане, хвърляне на прах в очите на гражданите”, заяви президентът, според когото БСП ще плати висока цена заради това.
„Мисля, че Пламен Орешарски е много добър професионалист и изборът му за министър-председател не беше грешен. Очаквам той да е по-активен политически, изглежда ми нередно премиерът да не диктува дневния ред на българската политика”, декларира президентът.
Той обаче бе скептичен към твърденията за въздействие върху министър-председателя. „Не бих казал, че някой му въздейства, но е факт, че партийните централи са тези, които определят политическите решения. Ключовите кадрови решения се вземат на „Позитано” 20 от един много тесен кръг”, каза Първанов.
Той посочи, че на този етап не би препоръчал на кабинета „Орешарски” да подава оставка. „Към момента не виждам алтернатива, нито процес на формирането на такава. Това, което ще се случи през зимата, ще повлияе върху настроенията”, подчерта президентът.
В отговор на въпрос дали би се включил в битка за лидерството в БСП, Георги Първанов отговори лаконично: „Без мен, мерси!”.
„От две години съм избрал своето място – стоя на последния ред, което не означава, че съм се дистанцирал, правя предложения към ръководството, но там си ми харесва”, подчерта той.
„Високомерието е една от болестите, от които страда БСП, затварянето на решенията в един много тесен кръг”, коментира още Първанов относно позициите на столетницата.
Като проблем на всички партии и на политическата система като цяло президентът посочи „тоталното отсъствие на доверие”, което според него идва от липсата на ясен идеен облик.
Според президента вземането на решенията във всички политически формации се става в много тесен кръг от хора, приближени до лидерите.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА