Държавният дълг в Гърция през 2023 г. възлиза на 163,9% от БВП (369,09 млрд. EUR), съобщава вестник Нафтемпорики с позоваване на нови данни на европейската статистическа агенция Eurostat.
Според публикацията, Eurostat е увеличил оценката си за публичния дълг в Гърция през изминалата година с 2 процентни пункта от 161,9% от БВП, който е изчислен въз основа на данни за април 2024 г. Статистическата агенция добави към изчислението на дълга отсрочени лихви по заеми от Европейския механизъм за стабилност (ESM, създаден на базата на Европейския стабилизационен фонд EFSF), които Гърция получи като част от втората заемна програма на международните кредитори. В абсолютни числа публичният дълг на Гърция през 2023 г. се увеличи до 369,09 милиарда евро с БВП, който беше 225,1 млрд. EUR.
Статистическата корекция на нивото на публичния дълг не представлява реален риск за инвеститорите във връзка с преразглеждането на размера на БВП. Решаващ фактор е предстоящото предсрочно погасяване на още три плащания от заема по първата кредитна програма в размер на €7,94 млрд., което почти напълно елиминира ефекта от ретроактивното включване на лихвите по EFSF в съотношението дълг/БВП. Очаква се публичният дълг на Гърция да нараства годишно с приблизително 1,1-1,2 млрд. EUR поради лихвите по изплащането на заеми, взети до 2032 г.
Изчислено е, че през 2024 г. публичният дълг ще бъде приблизително 153,7% от БВП. В абсолютни числа през второто тримесечие на 2024 г. дългът на Гърция е 369,44 млрд. EUR, като най-голям дял от него са заеми (това съответства на 118,3% от БВП), облигации (42,2% от БВП) и приблизително 3,1% са свързани с валути и депозити.
През август 2018 г. Гърция успешно завърши третата програма за външна макрофинансова помощ и излезе от механизма на строг външен контрол от страна на чуждестранни кредитори, на който беше подложена от 2010 г. Въпреки това кредиторите продължават да наблюдават разумната фискална политика на страната, за да избегнат застрашаването на намаляването на публичния дълг.