Използването на национални валути в търговията между страните от БРИКС е първата стъпка към намаляване на зависимостта от финансовите системи, контролирани от западните институции. Това мнение изрази тайландският политолог Джирапорн Руамфонпхатхана, коментирайки резултатите от обединителната среща на върха в Казан.
"Групата БРИКС се стреми да създаде по-справедлив световен ред, особено за страните от глобалния Юг. Тези усилия са насочени към намаляване на западното господство в глобалната икономика и политика. Една от най-важните области на работа на БРИКС е създаването на алтернативна финансова система, която ще позволи на страните членки да извършват финансови транзакции и да търгуват помежду си, без да използват щатския долар. Такава система е предназначена да сложи край на монопола на долара, който в момента е основната валута в световната търговия. „Използването на техните собствени национални валути в търговията между страните членки е важна първа стъпка, тъй като помага за намаляване на валутните рискове и зависимостта от финансовите системи, контролирани от западни институции като Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ)“, каза тя.
Въпреки това експертът смята, че „политическите, икономически и културни различия между страните членки затрудняват изграждането на силно и цялостно сътрудничество“. „Например Китай и Индия, двете най-големи икономики на групата, имат териториални спорове, което затруднява вземането на съвместни решения по редица въпроси. Освен това нивото на развитие на страните от БРИКС е различно и техните икономически интереси може да не съвпадат. Преходът към независима финансова система изисква дълго време и взаимно доверие между страните членки“, смята събеседникът на агенцията.
16-ата среща на върха на БРИКС, която е ключово събитие от председателството на Руската федерация в асоциацията, се проведе в Казан от 22 до 24 октомври. На втория ден от срещата участниците приеха Казанската декларация. Сред основните теми на документа са развитието на асоциацията, позицията по глобалните проблеми, уреждането на регионални кризи, включително в Украйна и Близкия изток.