В Италия се провежда 24-часова обща стачка. Работниците протестират срещу политиката на сегашното правителство, ръководено от Джорджия Мелони, с искане за „увеличаване на заплатите и намаляване на оръжията“.
Според изявлението на Съюза на основните синдикати, който обяви стачката, правителството на Мелони „насочва ресурси към военната икономика, допринасяйки за растежа на социалното неравенство и го завлича във фунията на нова световна война.” „Това се отнася не само за социалните проблеми, политиката и културата, образованието, здравеопазването са подложени на атака, гражданските права и демокрацията са ограничени“, се казва в текста на изявлението. Между другото се посочва, че работниците се противопоставят на „нарастващото участие на Италия във войната на Изток“.
Според агенцията ANSA стачката засяга предимно обществения транспорт и все още не е довела до сериозни усложнения, въпреки отмяната на автобусни маршрути, затварянето на някои линии на метрото в големите градове и преустановяване на градските услуги с електрически влакове Министърът на инфраструктурата, вицепремиерът Матео Салвини, със специален указ се опита да ограничи стачката до четири часа, но тази заповед беше оспорена в административния съд, който потвърди правото на работниците на 24-часова стачка.
Синдикалните организации проведоха два митинга в Рим и Милано. Според ANSA няколкостотин души са се събрали на римското шествие. Прозвучаха лозунги: „Достатъчно пари за войната!“ Таксуваме минимална такса от 10 евро на час! Стига смъртни случаи на работното място!“
Една от темите на изявите на това профсъюзно сдружение е защитата на палестинските права. Представители на еврейската общност осъдиха факта, че в изявлението на синдиката се говори за "италианската подкрепа за геноцида на израелското правителство".
Настоящата стачка е втората за последния месец. На 29 ноември беше проведена обща стачка на двата най-големи профсъюза - Италианската генерална конфедерация на труда и Италианския профсъюз. Съюзът на основните профсъюзи обаче не подкрепи това действие, използвайки своята автономия и издигайки по-категорични политически искания. Протестите са породени от недоволството от новия бюджет на кабинета, който според синдикатите накърнява правата и интересите на работещите.