Отидете към основна версия

1 397 15

Бизнесът обвини държавата, че му пречи

  • бизнес-
  • държава-
  • доверие

С най-високо доверие е президентът - почти 40%

Графика: БСК

Бизнесът написа Слаб 2 на институциите заради политическата нестабилност в държавата, която е посочена като основна пречка пред икономическото развитие на страната. Това показва ежегодното проучване на Българската стопанска камара сред нейните членове, съобщи Нова тв.

Резултатите показват доста песимистични настроения. Първо - почти 50% от запитаните смятат, че икономическото състояние се е влошило. За това винят политическата криза. Впечатление прави и оценката за държавните институции.

С най-високо доверие е президентът - почти 40%. Веднага след него като най-полезни са посочени общинската и данъчната администрация. Бизнесът обаче показва червен картон на Народното събрание, което е с точно 0% доверие, а веднага след него е съдебната власт с 1%. На правителството вярват 8%, но анкетата е направена преди да се внесе проекта за бюджет.

Като основна пречка пред икономическото развитие на държавата бизнесът посочва политическата нестабилност. Според членовете на Стопанската камара постоянната предизборна обстановка е довела до прекомерни харчове, които сега правителството иска да компенсира на гърба на бизнеса.

"Държавата може да си избере някого, когото да посочи с пръст и да каже - днес ще бръкна в твоя джоб. Бюджетът, който е предоставен е като надписана сметка в ресторант. И когато вие видите, че тя не е вярна, те ви казват да, вярно е, вие видяхте едни цени в менюто, вярно е, че не поръчахте това, което е написано, но е също толкова вярно, че трябва да я платите", заяви Добри Митрев.

Бизнесът за пореден път разкритикува разписаните в план-сметката приходни мерки, като еднократния данък за подземните богатства и отпадналата вече идея за облагане на свръхпечалбите на банките. 60% от бизнесите определят рязкото въвеждане на нови данъчни регулации като прекомерна административна тежест.

"Изменения в бюджета - данъчни или от данъчния контрол, не може да се правят, ако се отнасят за годината, в която са направени, а поне една година по-рано. Това са принципи на данъчния контрол", обясни Станислав Попдончев.

До политическата нестабилност, корупцията и административната тежест като проблем бизнесът нарежда и липсата на квалифицирана работна ръка и ниско качество на образованието. А в същото време внасянето на работна ръка от чужбина също буксува заради непризнаването чуждестранна образователна квалификация.

"Но ако се продължи с политическата нестабилност и липсата на редовно правителство, този проблем ще остане, защото липсват хора, които да поемат ангажимент, че това ще се реши в един обозрим период", посочи Мария Минчева.

Песимизъм лъха и от прогнозата за следващата година, а именно, че икономическите показатели ще се влошат.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 18 гласа.

Свързани новини