„Река Скът изобщо не е безобидна. Тя е на 18-то място сред реките в България по водосборна площ. Нейният водосборен басейн е 1 074 квадратни метра”, обясни в сутрешния блок на Нова телевизия Асен Личев, директор на дирекция „Управление на водите” към Министерството на околната среда и водите.
По думите му водосборът на река Скът обхваща общините Враца, Борован, Бяла Слатина и Мизия.
„За първи и втори август във Враца са паднали 128 литра на кв./м. дъжд, което е два пъти повече от месечната норма за юли. В Бяла Слатина са паднали 86 литра на кв./м. , което е 1,5 пъти повече от месечната норма, а в Борован – 146 литра на кв./м., което е 3 пъти повече от месечната норма. Почвата много преди 28 юли е била пренаситена и непопива абсолютно нищо”, обясни Асен Личев.
Корнелия Нинова: Пробивът в дигата беше навреме, но не помогна много
Жители на Мизия споделиха в ефира на Нова ТВ вчера, че депутатът Корнелия Нинова е отправила призив дигите покрай река Скът, която наводни града, да бъдат взривени по-рано, за да може водата да се оттече по-бързо. Появиха се твърдения, че взривяването е закъсняло. Народният представител от левицата се оказа единственият български политик в Мизия в най-тежките часове на бедствието. Тази сутрин Нинова отбеляза по телефона за „Здравей, България”, че се злоупотребява с информацията за отказ дигите да бъдат скъсани.Нинова обясни, че кметът на Мизия й се е обадил, докато е била на Бузлуджа и веднага заминала за там, за да успее да влезе в града преди той да бъде залят и изолиран. По пътя позвънила на земеделския министър Димитър Греков и на премиера Пламен Орешарски за разрешение за взривяването на дигата. Получила го още преди да стигне до бедстващия град. Към 18:30 часа, когато Нинова пристигнала при дигата, собственикът на земеделските земи вече копаел със собствената си фадрома. Към 19:00 часа вече имало пробив и водата започнала да се изтича. През нощта обаче нивото се покачила и направеният пробив не помогнал много и градът вече бил наводнен.„Най-страшното беше грохотът от падащи къщи и писъци на хора. Беше тъмно, нямаше ток”, разказва Корнелия Нинова за трагичната нощ. „Видяха хора, които при очевидна заплаха за живота си, отказват да напуснат дома си”, добави депутатът от Коалиция за България. Нинова не потвърди мнението, че водата не може да е само от дъждовете, а е имало изпускане на язовири, като припомни, че областният управител и представители на „Напоителни системи” са отрекли тази версия. |
Според него язовирите не са причина за наводнението в Мизия, напротив - те дори са обрали малките вълни.
„Ако вземем валежите само на 2-ри в тези три области, в момента има свободни водни количества в размер на 25 милиона кубически метра. Това водно количество, много трудно ще се оттече, защото Мизия се намира на ниско”, обясни още Асен Личев.
Хората в града обаче са убедени, че именно язовирите са виновни за бедствието, което ги сполетя.
„Залагам си професионалната чест. Водното преливане в момента на язовирите е незначително на фона на общото количества вода, което се намира в момента там”, заяви Личев.
Според Андрей Ковачев, съпредседател на партия „Зелените” има натрупване на грешки в управлението на реките десетки години назад. Според него дигите, които пазят земеделските земи, са причина за наводнението в Мизия.
„Когато са строени дигите може би не са били грешка. В момента обаче инфраструктурата не може да поеме измененията на климата”, коментира Асен Личев.
Синоптикът Ивайло Славов обясни, че валежите са няколко пъти над месечната норма.
„Трябва да знаем оттук нататък, че ако нормата за даден район е 30 литра на кв. метър дъжд месечно, това не значи, че всеки ден ще вали по литър”, заяви Славов.
Синоптикът обясни, че валежите ще се изливат за един ден за няколко часа. В други години ще има засушавания.
„Месецът тръгва с повече от нормалното валежи. Поне първата половина на месеца се очаква да има порои, доста интензивни”, заяви Ивайло Славов.
По думите му ще има зачестяване на екстремните явления.