В качеството си на досегашен народен представител от Силистра и човек, който се чувства пряко свързан със съдбата на Североизточна България, за която става дума в тези проучвания, смятам , че независимо дали става дума за шистов газ или за въглищен газ и в двата случая има достатъчно риск за природата и основния поминък на хората в Добруджа.
Това заяви на пресконференция в централата на БСП секретарят на НС на БСП и водач на листата на „БСП лява България” в област Силистра Антон Кутев.
„Смятам, че независимо кое правителство ще се опита от тук нататък да прокарва проучвания и добив, на който и да било от тези два вида газ, може да го направи само след една много широка информационна кампания. По думите му тази кампания трябва да запознае хората от съответния регион с рисковете, възможностите, с това, какво ще им струва добивът на газ в съответния случай и след това трябва да се направи референдум. „Преди да се направи такъв, местен, референдум, предшестван от широка информационна кампания, нито едно правителство на България не може да си позволи да пусне не само добива, но и мащабни проучвания на газ в този регион”, категоричен бе Кутев .
„Участвал съм в предишната кампания, когато казусът беше добива на шистов газ и мисля, че няма никакво съмнение какво е настроението на хората в Добруджа, тъй като те категорично не искат това”, каза още социалистът. „Категорично заявявам, че като досегашен народен представител от Силистра ще направя всичко възможно да не се случи добивът на газ, преди да сме чули мнението на хората от региона”, завърши Кутев.
Министърът на околната среда и водите Светлана Жекова е издала разрешение, което според мен е немотивирано, абсолютно противозаконно, не са спазени задължителните изисквания на Закона за опазване на околната среда и Закона за биологичното разнообразие. Това коментира Чавдар Георгиев, водач на листата на коалиция „БСП лява България“ за област Хасково, на пресконференция в централата на партията. Той обясни, че на 26.08 министърът на околната среда и водите е подписал решение за преценяване на вероятната степен за въздействие върху 4 защитени зони – две за местообитание, две за защита на птиците в Североизточна Добруджа. По неговите думи това е решение, което се отнася до инвестиционно намерение или по-скоро за проекта, който дава разрешение на американската фирма „Парк Плейс Енерджи Корп“ да осъществява своя проект за проучване и добив на въглищен газ в този район. „Знаете, че чувствителността на обществеността е изключително висока в България по повод на подобни инвестиционни намерения и съответните проекти, които ги разрешават. Знаете, че имаме мораториум, въведен от НС, за такива дейности. Поставя се под риск чувствителната природа в този чудесен край на нашата страна, тъй като разрешава над 10 000 метра нови сондажи“, заключи Чавдар Георгиев.