Плащат защитените депозити в КТБ около 10 декември, съобщава "24 часа"
Специалният надзор над КТБ няма да бъде удължаван. Казусът със затворени КТБ и ТБ "Виктория" ще се реши до 20 ноември. В случай че се пристъпи към отнемане на лиценза, гарантираните депозити до 100 000 евро ще бъдат изплатени до 10 декември.
Това е съобщил подуправителят на БНБ Димитър Костов пред трима представители на вложителите в затворената банка, научи "24 часа" от участници в нея.
От БНБ потвърдиха и информацията на "24 часа" - консултантът ЕПИК няма договор с централната банка и най-вероятно няма да има. Днес централните банкери официално обявиха причините: ЕПИК не е представил документ, който да доказват, че представлява акционера VTB Capital. Нямало официален документ и за представителство на акционера Bulgarian Acquisition Company II Люксембург - дружеството, контролирано чрез други компании от Генералния държавен резерв на Султаната на Оман. До момента ЕПИК показал в централната банка само мандатно писмо от Оманския фонд, който обаче не е пряк акционер в КТБ. Освен това, писмото било подписано от лице, за което до момента не е потвърдено, че има представителни права по отношение на фонда.
Прокуратурата скри от съда тефтерчетата на Златанов, информира "Труд"
Софийската градска прокуратура не предостави двата тефтера със записки на бившия шеф на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов на Софийския апелативен съд (САС).
Причината - пет дни след като на 25 септември държавното обвинение разбрало, че съдът иска от него тефтерите, за да им направи графологична експертиза, си назначило своя експертиза.
Пред САС Златанов обжалва присъдата си от 3 години и половина затвор. Той бе признат за виновен, че е скрил решението да прекрати производството за конфликт на интереси срещу президента Росен Плевнелиев и че не е публикувал решенията, че бившата зам.-шефка на Комисията за финансов надзор Димана Ранкова и гл. одитор на Сметната палата Лилия Бунева са в конфликт на интереси.
Държавна агенция раздавала редовно пари без конкурс, разкрива "Сега"
Одит на Сметната палата за дейността на Българската агенция за безопасност на храните за периода 1 януари 2012 - 30 юни 2013 г., откри поредица от нарушения. БАБХ редовно не е провеждала обществени поръчки и е плащала стотици хиляди на фирми без никаква конкуренция. В агенцията масово са извършвани назначения при заобикаляне на задължителните по закон конкурси, налагани са и санкции за неизпълнение на европейски програми за ликвидирането на болести по животните.
За цялата 2012 г. БАБХ е платила 1.7 млн. лв. на директно избрани фирми, които е следвало да участват в процедура по ЗОП. Поръчки е следвало да има за извършените текущи ремонти на стойност 687 801 лв., за ползвана услуга "фиксирана телефония" (387 474 лв.), за закупени канцеларски материали (249 493 лв.). Агенцията не е обявила и поръчка за избор на застраховател на автопарка, за което през 2012 г. са платени 11 600 лв., както и за ремонт на автомобили - 184 224.8 лв. Не са проведени процедури за осигуряване на гориво за отопление. За първата половина на 2013 г. са извършени разходи за други близо 600 хил. лв., за които е следвало да бъдат обявени процедури по ЗОП.
На фона на постоянни оплаквания за недостиг на средства агенцията не е успяла да усвои отпусканите от Европейската комисия средства за изпълнение на програмите за контрол и ерадикация на приоритетни заболявания при животните, за което са наложени санкции от страна на ЕК, има и сериозни непризнати разходи, става ясно от доклада.
Пробутват гауда вместо кашкавал, жалва се "Стандарт"
Гауда, маскирана като кашкавал, продават в магазините. Цената на холандското твърдо сирене е много ниска - около 6-7 лв. за кг, и е атрактивна за потребителите. Вкусът обаче е много различен от този на истинския кашкавал. А самата подмяна на името на продукта е драстично нарушение на законите, каза Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите в България (АМБ). Освен кашкавала менте в магазините се продават и други млечни продукти с европейски произход, които също са на много ниски цени. Качеството им не подлежи на задължителна проверка от страна на контролиращите органи, защото идват от други страни членки на ЕС. Производителите на тези продукти подбиват цените на родните фирми, защото се опитват да изчистят количества, залежали заради забраната за износ за Русия. За да не ударят родните си пазари, западни компании се опитват да пласират залежалата си стока в българските, румънските и гръцките магазини. 80% от млечните продукти, които се предлагат в ресторантите, вече са вносни, каза Симеон Присадашки, зам.-председател на АМБ. Едва около 20-30 на сто от сиренето, купувано от българите, е истински качествен продукт, коментира Зоров.
Отидете към основна версия
17 Октомври, 2014 08:14 2 009 0
Плащат защитените депозити в КТБ около 10 декември
Преглед на печата
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.