БНБ не е против пазарно решение на проблема с КТБ. При отрицателен капитал на банката обаче сме длъжни да отнемем лиценза й.
Това заяви управителят на БНБ Иван Искров пред Временната комисия по бюджет и финанси към 43-то Народно събрание.
„До 20 работни дни след отнемането на лиценза, фонда започва изплащането на влоговете", посочи Иван Искров.
На 22 октомври БНБ обяви резултата от одита на КТБ и съобщи, че заключението на одиторските фирми е за необходимост от обезценки на активи на банката в общ размер на 4, 222 млрд. лева. Според внесеният от националната банка доклад в парламента за състоянието на поставената под особен надзор Корпоративна търговска банка се очаква капиталът й да се окаже отрицателен.
Случаят с КТБ не е изолиран случай в световната история, смята управителят на БНБ.
Централната банка действа и ще действа само в рамките на законите с оглед защита на обществения интерес, заяви още Иван Искров пред депутатите. „БНБ е една от най-важните институции в страната натоварена с големи отговорности, но най-вече е свързана с осигуряването на финансовата стабилност. БНБ се отчита единствено пред НС на България, затова благодаря за бързата реакция на нашия доклад”, посочи Искров. „Темата е да дадем пълна информация за поставените под специален надзор банки, вземаните решение от БНБ и резултатите от извършените проверки и паралелната проверка от банковия надзор на БНБ. Очакваме да разберем намереният на представените политически сили в 43-то НС”, заяви Искров и подчерта, че водени от принципите за откритост и прозрачност на работата на УС на БНБ е изготвен докладът. „Доколкото БНБ е съставна част от системата на ЕЦБ и проблемите, които се дискутират през последните 4 месеца се следят много отблизо. Главната цел на доклада е да подпомогне работата на депутатите за взимане на решение по този сложен казус. Вторият ни стремеж е да се даде коректна информация по този доклад и на всички въпроси, тъй като през последните месеци сме свидетели на организирана кампания да се отклони вниманието на БНБ и се постигна в значителна степен дискредитиране на банката”, допълни още той. |
Искров открои три факта в случая с КТБ.
Първият е, че това не е изолиран случай в световната история. По думите му в десетки банки в Европа, САЩ и Обединеното кралство са се случили фалити на банки и обърна внимание, че в нито един случай Централната банка не е била подлагана на такъв огромен натиск от страна на публиката. „Авторитетът на БНБ с или без Искров, или някой от тук присъстващите е изключително важен дълготраен нематериален актив, от който имаме нужда”, подчерта Искров.
По думите му,
у нас обаче КТБ е изолиран случай,
като той заяви, че благодарение на последователната работа на БНБ по време на кризата не е фалирала нито една банка у нас и това не е случайно.
Третият факт, който Искров изтъкна е, че БНБ досега с подкрепата на две правителства на България е успяла да ограничи негативния ефект върху останалата част от банковия сектор. „С огромни и общи усилия опазваме доверието в банките и финансовата стабилност”, посочи още той.
Искров добави, че депозитите през септември у нас са надхвърлили стойностите на тези от май- последния месец преди случая с КТБ.
За 11 години, които съм управител на БНБ, не съм издал нито един лиценз,
посочи Иван Искров. Той подчерта, че политиката му, докато е бил начело на БНБ е лиценз да се издава на доказани кредитни институции.
На въпрос коя институция отговаря за лихвените проценти на банката Искров посочи, че въпросът трябва да бъде зададен към мениджмънта на КТБ. „Защо, докато беше атакувана БНБ никой не постави въпроса за отговорността на мениджмънта на КТБ, на ключовите акционери в банката и изготвилите одитните проверки”, попита Искров.
Според него не става въпрос за проблем в банковата система, но ако продължи да се говорим така, ще се предизвикат проблеми. „Системата работи спокойно, стига да нея затормозяваме”, посочи Искров.