Депутатите от бюджетната комисия в парламента гласуваха единодушно на второ четене рестрикциите за прихващанията на клиенти в КТБ. Според решението им няма да се признават този вид операции, направени след цесия на депозит в банката и заявени по време на специалния надзор на институцията.
Според един от вносителите на промените Менда Стоянова (ГЕРБ) целта на законовите промени е не бъдещият синдик на КТБ да атакува в съда прихващанията, а недоволните от отмяната им клиенти да се жалят пред магистратите.
Промените в Закона за банковата несъстоятелност бяха подкрепени от депутатите от опозицията. “Ще ви подкрепим за прихващанията, защото така се защитава държавният интерес”, обяви пред „Труд” Румен Гечев от БСП. Новите текстове бяха гласувани без особени дебати, въпреки че според юристите промените пораждат действие със задна дата и не са законосъобразни.
Според председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова промените не са със задна дата, защото заявените прихващания все още не са осчетоводени. Тя добави още, че ако заявените досега прихващания за 800 млн. лв. бъдат разрешени, в масата на несъстоятелността няма да постъпят никакви средства от обслужването на добрите кредити в КТБ. Общата сума на тези заеми е 1,7 млрд. лв.
Депутатите решиха още хората, които са получили вземане от КТБ до гарантирания размер от 196 000 лв. с цесия, да нямат право на обезщетение от гаранционния фонд. Управляващите мотивираха промяната с това, че вложители са само тези лица, които са подписали договор с банката.
С промяна в закона се прави уточнението, че привилегировани депозити са тези, по които има преференциална лихва, различна от публично обявената, към датата на сключване на договора с банката. По закон тези депозити не са гарантирани.