Някой предлагал ли е нещо подобно на България като "Южен поток"? Това попита Извънредният и Пълномощен посланик на Руската Федерация в България Юрий Исаков в Русе.
Той беше гост на първия официален прием на Генералния консул на Русия в Русе Татяна Михайловна Грушко.
Юрий Исаков посъветва България да се бори за Южен поток.
Постоянно чувам - ние сме малка страна, какво можем да направим сами. Тази позиция не е особено продуктивна. В същия Европейски съюз има страни, които са абсолютно съпоставими с България и по размер, и по икономическа мощ, и по политическо значение. Те обаче намират в себе си сили за отстояване на своите национални интереси. Тук обаче не достига едно нещо и то е политическата воля, заяви Исаков, цитиран от Topnovini.bg.
Смятам, че принадлежността към дадена група или съюз, като НАТО, Европейския съюз, или каквото и да е друго обединение, абсолютно не изключва всяка страна-участничка, съблюдавайки груповата дисциплина, едновременно с това да може да се бори за своите национални интереси.
Действително съм убеден, че можем да върнем нивата на туристическия поток от Русия към България, отпреди промените у вас, когато той е достигал до 1.5 млн. души. Това заяви Извънредният и Пълномощен посланик на Руската Федерация в Република България.
Юрий Исаков отбеляза, че именно развитието на туризма е една от най-перспективните области на сътрудничеството между двете държави. Според него има три основни резерви в това отношение.
На първо място той постави кардинално решение на визовия проблем. "Този процес трябва да се облекчи максимално. В идеалния вариант дори трябва да се отменят визите и тогава потокът ще се увеличи в пъти. Тогава 680 000 руски туристи от миналата година ще се удвоят. Разказвали са ми го руснаци от дълбоката провинция, от Сибир, от Урал, от Далечния изток, как това се случва - Седим си с жената и избираме къде да ходим през следващото лято. Започваме да пресмятаме какво е морето, какви са цените, а най-главният въпрос е има ли визов режим. Няма ли визов режим - всички останали параметри са второстепенни", отчете Юрий Исаков.
Според него има още какво да се желае и по отношение на структурирането на туристическия потенциал у нас. "В България туристът обикновено през лятото е на морето, а през зимата - в планината на ски. И двете възможности са много добри, но има и спа туризъм, балнеоложки туризъм, еко туризъм. Едно от тези специализирани направления може да е поклонническият туризъм. В България има огромно количество православни светини, манастири, мощи на светци, прекрасни храмове. Трябва да се разработва и детайлизира всяка от тези направления, за да се прави конкретен туристически продукт. Аз например, не обичам плажа. След 3 ч. даже не ми се поглежда към плажа. Ако обаче мога да го съчетая с посещение на манастир от една страна или пък със спа процедури, физиотерапии, това обогатява продукта. Това е както в промишлеността - добивате руда и я продавате, или пък решавате да продадете обогатена руда, или правите метал и продавате него, или правите изделие от метал и продавате него", коментира руският посланик.
Дипломатът е на мнение, че и рекламата на чудните места в България също крие много резерви. "Аз дойдох в България за първи път преди 5 години, когато бях назначен в дипломатическата мисия тук. Никога дори не бях чувал за това чудо Белоградчик до този момент. Питайте руснаците, ако дори и 1 от 1 000 е чувал, е много. Трябва правилно да се продава българският туристически потенциал, трябва да се рекламира.
Разбирам, че това води до повече разходи, но трябва да се търсят такива възможности, за да разберат хората, че България не е само черноморското крайбрежие и не само Банско. В България има колосални количества от всичко - и Рилските езера, и Чудните мостове, и Белоградчишките скали, и др. Това трябва да се промотира", каза още Юрий Исаков.