Голямо свлачище затвори пътя Пловдив-Смолян. Свлачището е на километър и половина до разклона за с. Югово. От Областното пътното управление в Смолян препоръчват да се използва обходен маршрут Пловдив Кричим - Девин.
През изминалата нощ няма нови валежи и въведени ограничения на територията на бедстващата Смолянска област. Продължава работата на екипите по възстановяване на електрозахранването в близо 70 селища и махали в планинския регион, обясни пред БНР областният управител Недялко Славов:
За днес техниката, която е мобилизирана от вътрешността, продължава работа по републиканската и общинската пътна мрежа, като стремежът е всички пътни артерии да бъдат достъпни и оширени.
Дясната лента в посока Асеновград - Смолян е напълно затрупана, прокаран е обход покрай скалите, но движението е изключително затруднено, образуват се опашки. Някои леки автомобили преминават, но повечето шофьори се връщат обратно в посока Асеновград и Пловдив. Рейсове с туристи, тръгнали към Чепеларе и Пампорово, също поемат в обратна посока. По пътя Пещера-Бяга също има свлачище, но там движението се извършва само в едната лента и шофьорите трябва да са с повишено внимание и съобразена скорост. Временно ограничение на движението е въведено и за пътя Пещера-Батак, поради свлечена скална маса и паднали дървета. |
В дните на бедствието при изключително затруднената работа на екипите има няколко случая на некоректно подадени сигнали за оказване на помощ. Последният е от вчера, когато министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, заедно с областния управител на Смолян проследиха пробиването на пътя за махала Печинска в община Мадан. Точно в този момент се появява сигнал за бедстващи в близката хижа "Шадиица", допълва Недялко Славов:
Получава на нейната фейсбук страница некакви хора, които бедстват в хижа "Шадийца", което е точно над Печинска. И тя притеснена, оставили са и мобилни телефони, звъни на мобилните телефони, няма връзка. Тя се разпорежда да се изпрати пожарната и 4 часа са пътували пожарникарите до горе. Хората викат: "Ние не искаме да си тръгваме. Искаме да ни осигурите път да си излеземе с колите".
Обстановката в засегнатите от бедствието райони постепенно се нормализира.
Работи се по осигуряване на достъп до блокираните от преспи селища и по отстраняване на щетите по електропреносната мрежа. Премиерът Бойко Борисов пое ангажимент за осигуряване до дни на 20 агрегата в малките села и махали, които все още са без ток.
В Пазарджишко продължава работата по отстраняване на щетите, причинени от високите нива на подпочвени води. Най-сериозна е ситуацията в село Мало Конаре, където има наводнени над 150 къщи и земеделски земи.
Екоминистерството предупреди, че заради снеготопенето е възможно покачване на речните нива в цялата страна.
С повишено внимание се следят реките Тунджа, Марица и Арда. Контролират се и нивата на язовирите.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пое лично координацията по разчистване на огромното свлачище по пътя Асеновград- Смолян в района на село Югово. Министър Павлова е на мястото на инцидента и ръководи екипите, които работят още от тази нощ. Министърът отбеляза, че главният път ще остане затворен за движение минимум 48 часа. „Свлачището е огромно и много опасно, има вероятност да се свлекат огромни скални отломки, което прави пускането на движението неблагоразумно“, заяви Лиляна Павлова. Обходните маршрути за движение по направление Смолян- Пловдив са Смолян- Кричим- Девин или Смолян- Кърджали – Пловдив. „Създадена е нужната организация, като полицията спира движението по опасния път и пренасочва пътуващите по безопасните обходни трасета“, обясни Павлова.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството отбеляза, че ситуацията с това свлачище е много сериозна. То се е активирало през нощта, като са паднали над 4000 тона скали. „Проблемът с разчистването идва от там, че скалните късове са много големи и е трудното извозването им. В момента правим анализ каква част от тях ще бъдат взривени“, заяви министър Павлова. Тя добави, че в помощ ще бъде включена специализирана техника, която работи на АМ „Марица“. Ще бъде предоставена и специална фадрома с чук, която да разбива скалите и да се извозват. „При по-малките свлачища частично се почиства, но тук скалната маса е огромна и тежка, което налага извозване и депониране. Една част ще се извози в Асеновград, а друга в близко до мястото депо. Критичното в момента е, че има огромни камъни и има риск те да паднат по всяко едно време върху техниката докато работи и не може да застрашим живота на работниците. Заради това няма да работим по самото разчистване“, каза още Павлова.
Тя уточни, че е сформиран екип от професионалисти и алпинисти, които със специални хидравлични възглавници и крикове утре ще се качат и под сериозен контрол, ще започнат обрушаване на скалните парчета. „До тогава не можем да предприемем нищо. След като се обрушат огромните и опасни скални парчета ще взривим опасните камъни долу, за да намалим обемна на скалната маса. Това ще продължи минимум 48 часа, защото работата е изключително рискова. Две от големите фирми в региона също ще предоставят специализирана техника, като ще се работи от двете страни на свлачището. Шефът на АПИ инж. Лазар Лазаров също пътува на място, за да координира и ръководи акцията.
Министър Лиляна Павлова поясни, че тепърва ще се работи за обезопасяване на големите свлачища в Родопите, застрашаващи пътуващите по главните направления. „Вече имаме готови проекти за трайно решаване на проблема. Там където е най-опасно ще изградим полутунели, а на други места ще поставим специални, движещи се мрежи, за са решим проблемите“, обясни Павлова.
Тя подчерта, че всеки ден в страната има свлачища и падане на земни маси. По –малките се почистват своевременно, но големите и опасни свличания отнемат време.
Разчистването на огромното свлачище, блокирало главния път Смолян- Пловдив в района на Югово ще продължи през цялата нощ. По молба на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова МВР осигури два противопожарни автомобила с мощни прожектори, които ще осигурят осветление за работата на екипите. „Създадена е добра организация на работа и работим максимално, за да можем да отворим шосето в кратки срокове“, заяви министър Павлова, която заедно с председателя на УС на АПИ инж. Лазар Лазаров продължават на място да ръководят аварийно-възстановителните дейности. На мястото са докарани тежки верижни машини за разчистване на многотонните камъни. Доставен е и пневматичен чук, който раздробява скалите, за да може да се натоварят и извозят до депата. „Работата ще продължи през цялата нощи и през утрешния ден. Амбицията ни е да отворим за движение колкото се може по-бързо главния път Смолян- Пловдив, защото алтернативните маршрути удължават пътуването, което създава неудобства“, заяви министър Павлова.
Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Агенция „Пътна инфраструктура“ поднасят своите извинения за причинения дискомфорт, както и към жителите на област Смолян, така и към туристите, предпочели Родопите за почивните дни.