Оставам с впечатление, че Корпоративна търговска банка (КТБ) е била качена на Луната и цялата държавна власт все едно гледа с телескоп и вижда, че някой я краде тази банка. Същите тези държавни органи – прокуратура и БНБ, затвориха КТБ. Същите те я разграбиха и позволиха тези неща, а сега се прави нов специален закон, за да се удовлетворят кредиторите. Кои кредитори?! Законът се създава с цел да се заметат окончателно следите. Създаде се безумна комисия в Народното събрание. Вежди Рашидов рева няколко месеца като ранен глиган и сега млъкна. Това за мен означава, че той си е решил проблема на 100%. Т.е. на него му е все тая ще има ли специален закон или не. Това каза по TV7 адвокат Николай Хаджигенов, който заедно с депутата от Реформаторския блок Петър Славов дискутираха предстоящите промени в Закона за банковата несъстоятелност, целящи да се вкара временен синдик в КТБ.
"Днес ще стане ясен окончателният текст. Има доста предложения. На практика се стъпва на съществуващ законопроект. Предвижда се основно да има прозрачност при продажба на имуществото. В края на миналата година бяха приети мерки, касаещи пряко имуществото и активите на КТБ – т.е. да не се разграбват и разпродават. Сега се установява, че е възникнал проблем с обезпеченията", обясни Славов.
Той е категоричен, че това не е специален закон, а промяна на съществуващ.
"Промените касаят висящите производства. Тезата, че със задна дата се вменяват задължения не е правилна", добави депутатът.
За Николай Хаджигенов обаче това си е специален закон.
"Това е димна завеса за пред обществото – елате да видите, че ние правим нещо. На финала се оказва, че правят едни краставици и то криви. Властта се опитва да измие това, което направи. Не просто проспаха многомесечно разграбване на КТБ, а според мен властта взе дейно участие в това нещо! С димната завеса се опитват да скрият нещата, които направиха и вероятно нещата, които тепърва ще правят, защото вероятно все още има интересни активи в КТБ", продължи адвокатът.
Петър Славов обясни, че промените предвиждат временен синдик да влезе да наблюдава имуществото и да предприеме мерки за неговото опазване.
"Очевидно в БНБ нещата не вървят. Съгласявам се с упрека към институциите", каза още Славов.
"Каквито и закони да напишете, като има прокуратура, която работи за частни интереси, като има БНБ, което работи за лични интереси, ползата е никаква", обърна се Хаджигенов към депутата.
От думите на Петър Славов стана ясно още, че с промените се вменяват права на временния синдик, който да може да атакува сделки с трети лица и да връща активи на масата на несъстоятелността.
„Проблемът в момента са обезпеченията, които обезпечават вземанията на КТБ“, заяви Славов пък по БНР.
„Този проблем се опитваме да коригираме и аз, като член на правната комисия, ще се включа в работата на бюджетната комисия, за да направим консолидирания законопроект за банковата несъстоятелност. Водещото е временният синдик, за да започне да въвежда тези отменителни искове по отношение на трети лица, които са се облагодетелствали от имуществото на КТБ и то неправомерно. Другото, за което настояваме реформаторите, е разследваща компания с опит в банковите фалити, която да каже къде е имуществото, за да знае временният синдик кого да съди“, добави той.
Славов обясни, че временният синдик може да влезе в КТБ от момента, в който промените бъдат обнародвани:
„Вече няма да трябва да се чака откриването на производство по несъстоятелност, което за съжаление вече не е ясно точно кога ще бъде открито. Не е правилно да се каже, че промените в Закона за банковата несъстоятелност са със задна дата. Това са промени, които касаят висящо производство, а не вменяват задължение със задна дата на едно или друго лице. Смисълът на Закона, както е написан, е след като се отнеме лицензията на една банка, в много кратък срок, да се открие производството по несъстоятелност и да има синдик, който да опазва имуществото и да възстановява неправомерно разпоредененото имущество. Само че с тези процедурни-процесуални трикове, които бяха направени по второто дело, което се води за самата лицензия пред Административния съд, на практика е спряно основното дело пред СГС в несъстоятелността и то въобще не може да започне.“
Депутатът обясни, че в момента има подадени частни жалби по административното дело, но лицата не могат да бъдат открити, за да си получат съобщението с указанията какво не е наред с жалбата им, за да може тя да бъде придвижена:
„Това е положението от месеци, т.е. очевидно става дума за недобросъвестно поведение и трябва да намерим механизъм, по който да влезе упълномощено лице от закона, което да бъде строго наблюдавано от Фонда за гарантиране на депозитите и от финансовия министър, и да бъде ясно с какво имущество разполага банката.“
По отношение на избора на синдици, Славов обясни:
„Списъкът, от който се назначава синдикът, води БНБ и е поверителен. Той не е публичен. Въвеждаме изискване този списък да стане публичен и да е ясно измежду кои лица ще бъде определен временният синдик или постоянният синдик. Има възможност синдиците да бъдат сменени в хода на производството, ако не си изпълняват задълженията. Най-важното е, че те ще представят ежеседмичен отчет за свършеното от тях.“