Великден идва с чудо. Всяка година на Велика събота от небето в ръцете на Йерусалимския патриарх пада Благодатният огън.
С възгласи многохилядното множество на Божи гроб отбеляза запечатването на параклиса, съобщи БНТ. Параклисът, както е редът, беше проверен от представители на властите. Всички се убедиха, че вътре няма нещо, с което да може по друг, различен начин да се запали огън, след което той беше запечатан. В храма “Възкресение Христово” дойде и Ерусалимския партриарх, който се преоблича в характерни, традиционни одежди. Около 13:30 часа той ще влезе в параклиса с Гроба господен и ще започне молитвата си за измолването на Благодатния огън. Преди това и самият патриарх ще бъде проверен от военни части дали под дрехите му има някакво палило, с което би могъл да запали огън.
Трудно е де се каже кога българската делегация ще пристигне обратно в страната с Благодатния огън. След като Благодатния огън бъде измолен, наистина се прави едно състезание между отделните делегации коя ще успее да стигне летище “Бен Гурион” за да заеме първа места и да бъде обслужена от летищните власти. Делегациите на Русия, на Румъния, на Молдова са изключително големи и ако те успеят да изпреварят българската делегация, това означава, че тя ще трябва да почака повече време за да може да излети.
Тази година Благодатният огън ще пристигне в България с правителствения самолет, който вече е в изправност след инцидента с колесника му, съобщи Нова телевизия.
„Това е едно изключително преживяване да присъстваш на самото слизане на Благодатния огън, то си струва труда, който човек полага за това”, казва митрополит Гавриил.
И тази година огънят ще пристигне у нас със специална делегация. Светият синод реши начело на нея да бъде митрополитът на Ловеч Гавриил. Той и още трима свещеници ще донесат благодатния огън у нас.
Единствените, които могат да получат от небесния огън са православните християни. Най-старите сведения за Благодатния огън са от II век сл. Хр. А подготовката за слизането на Свещения огън започва още от сутринта. Огънят, който дава надежда, че чудото е още сред нас.
„Преди да слезе огънят там, представители на властта, войници проверяват самия параклис в цялата църква да няма запалени кандила, свещи, проверяват да няма никакви средства за запалване на огъня. Патриархът също се проверява”, разказва митрополит Гавриил.
Митрополит Гавриил три пъти е бил свидетел на чудото на Благодатния огън.
„Хората са свидетели на това как този огън слиза, почват едни като мълнии, малки светлинки стават все по-плътни като слизат и един такъв облак огнен”, обяснява митрополит Гавриил.
Имало е случаи, в които огънят е чакан с часове докато се появи. След като слезе при вярващите в първите минути Благодатния пламък не пари и не изгаря.
„Ние имаме снимка как с факла от 33 свещи хората си слагат този огън на ръката, на косата и брадата и не се запалва”, обясни митрополит Гавриил.