„Финансовата неграмотност е огромен проблем в България“. Това предупреди икономистът проф. Стив Ханке.
Той все пак тревожно припомни, че нивото на финансова грамотност по света е удивително ниско, дори в САЩ.
Проучване на Световната банка от 2010 г., което показва, че 60% от българите имат съвсем бегли познания или нямат такива за това какво са взаимоспомагателните каси, около 35% нямат представа как да си отворят сметка, 66% не са запознати с потребителските кредити и т.н.
Вицепремиерът Ивайло Калфин посочи, че доброто финансово образование би било изключително полезно в социалната сфера.
С добро образование бихме могли да осигурим по-високи доходи и по-добро планиране. Финансовата грамотност би трябвало да става все по-важна за това човек да контролира своя живот, добави Калфин.
Вложителите в цялата банкова система трябва да имат увереност, че банковият сектор е достатъчно надежден, но има и особености и те трябва да се познават, припомни вицепремиерът и социален министър.
Известният у нас като "бащата на валутния борд" беше удостоен с почетното звание Доктор хонорис кауза на Варненския свободен университет за приноса му в развитието на модерната икономическа теория и повишаване на финансовата култура на младите хора.
Целта на конференцията е да постави на дневен ред необходимостта от по-задълбоченото изучаване на финансовите и бизнес - дисциплини в средното училище, както и конкурентното финансово образование в университетите. Организаторите се аргументират с проучване за нуждите на българското общество от финансово образование, което да очертае реалната ситуация и да постави основата за конструктивен диалог по темата.