Ситуацията в Гърмен засега е спокойна, съобщи БНР. Единствените знаци за напрежение са засиленото полицейско присъствие пред общината и намиращата се на отбивката за квартал "Кремиковци" кола на жандармерията.
В разговор със старши комисар Христо Разсолков - директор на Областна дирекция на МВР-Благоевград, с главен инспектор Костадин Ковачев - началник на РПУ-Гоце Делчев и с кмета - Минка Капитанова, представители на протестиращите, изразиха нежеланието си, да се срещнат с ромите. Обявиха също, че поредното мирно шествие-протест ще започне в 17 часа. Засилено е полицейско присъствие в района около ромското гето "Кремиковци".
Получено е уверение от община Гърмен, за изграждане на видеонаблюдение в района, направени са първи стъпки за диалог между двете страни. Нулева толерантност към извършване на противообществени прояви и масови проверки, съвместно със заинтересованите институции. Министър Бъчварова ще посети до една седмица отново Гърмен и ще направи повторен анализ на ситуацията. Жандармерията ще бъде в района, докато е необходимо, но в разумни граници, каза още старши комисар Христо Разсолков.
Депутатите разчетоха различни причини за случващото се в Гърмен.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов смята, че става дума за битов скандал и неадекватна политика на местната власт:
„Наслагвани проблеми с годините, липса на адекватна политика от местната власт. Защото е недопустимо да има толкова незаконни сгради и в един момент да се каже, че всичко това се е случило пред очите на тези, които са имали една търпимост към това, което се прави там“
Ситуацията в Гърмен е доказателство, че няма никаква политическа стабилност, коментира социалистът Атанас Мерджанов:
„Натрупаните през годините тежки икономически социални диспропорции, неравенства, неспазване на законодателството, очевидно чакат само една малка искрица, за да се стигне до непоправимото, не дай си Боже. Естествено, че ако има политическо заиграване, то би трябвало да бъде санкционирано от българското общество, от всяка една политическа партия, категорично.“
Според Корман Исмаилов от Реформаторския блок, с наближаването на местните избори, е възможно подобни ситуации да зачестят.
Радан Кънев пък смята, че това е пореден случай на изостряне на етническото напрежение:
„Очевидно е свързано и с напрежение, което вече е в рамките на предизборната кампания. А тъй като тези разширяващи се махали, все повече и повече решават изборния резултат. Аз все пак смятам, че случаят изцяло е в компетенцията на МВР на настоящия етап.“
Валери Симеонов от "Патриотичен фронт" директно обвини ДПС за ситуацията в Гърмен:
„Причините идват от дългогодишното създаване на група хора, които са облагодетелствани да не спазват закона, за да гласуват за ДПС. Ахмед Башев, така известният местен дерибей, с години си е създавал там едно населено гето. Дал им е право да се заселват, за да гласуват и да го подкрепят. Започнали са с 200 човека, сега в момента са над 900 човека.“
Али Осман Имамов нарече обвиненията на Патриотите спекулация.
„Тези роми не гласуват за ДПС. От около 400 избиратели, само десет процента - 40 души, са гласували за ДПС. Няма политически елемент. Това, което се случва в Гърмен, не е прецедент, а е симптом на влошени отношения между етническите групи в България.“