Представители на Гражданска инициатива „100 процента мажоритарен избор в два тура“ Иван Сотиров и Боян Атанасов се срещнаха с депутатите от АБВ Мариана Тодорова и Лъчезар Никифоров в Народното събрание.
Срещата бе инициирана от Гражданска инициатива „100 процента мажоритарен избор в два тура“. Миналата седмица от инициативата внесоха в Народното събрание искане за точно и ясно формулиране на предложения от Президента въпрос за референдум относно мажоритарния вот, като от него отпаднат думите "част от". Подобно искане Гражданска инициатива „100 процента мажоритарен избор в два тура“ бе внесло в предишния парламент на 9 април 2014 година, след което представители на гражданската инициатива се срещнаха с депутати от ГЕРБ.
На срещата Иван Сотиров и Боян Атанасов се аргументираха за искания 100% мажоритарен вот. Според Иван Сотиров по време на срещата те заедно с Боян Атанасов са поискали да бъде поставен коректно първия въпрос от референдума, предложен от президента Росен Плевнелиев. „Това е изцяло в правомощията на Народното събрание. Има решение на парламентарната комисия, която приема, че парламента може да редактира въпроса, което до скоро се опитваха да отхвърлят. В този смисъл, ако не искат да бъде подменен или провален референдума, каквито намерения има сред доста хора, които се притесняват от поставените въпроси би трябвало да се постави коректно въпроса дали хората са „за” мажоритарна система или „не”, заяви пред Факти.бг Иван Сотиров.
Според Мариана Тодорова, депутат от АБВ, на срещата са постигнати допирни точки. „Но ние сме за един плавен преход към мажоритарната система. На този етап подкрепяме въвеждането на смесена избирателна система, за да могат да се видят ефектите от мажоритарния вот и все пак да бъде запазен пропорционалния характер на тези избори. А за в бъдеще според това как сработи и как се възприема в обществото ще мислим и за приемането на чисто мажоритарна система на два тура, тъй като ние принципно подкрепяме мажоритарното начало”, заяви Мариана Тодорова.
Иван Сотиров допълни: „АБВ е позитивно настроена към мажоритарната система въпреки, че те си имат политическа позиция, която на една такава среща не могат да редактират. Те имат позиция за смесена система, но са заявили публично, че са склонни да подкрепят и искане за чисто мажоритарна система. На този етап си поддържат позицията, че смесената система е стъпка към мажоритарната такава. „Мнението на нашето движение е, че смесената система е пращане в глуха линия за чисто мажоритарна система, но това е вече въпрос на допълнителни разговори. Защото смесените системи, които бяха приложени в България се компрометираха. Смесената система мултиплицира негативите на пропорционалната система”, заяви Иван Сотиров.
В отговор на въпрос как ще коментира острото изказване от парламентарната трибуна от вчера на лидера на ДПС Лютви Местан и подкрепата на движението за 100% мажоритарен вот, Сотиров заяви: „ДПС с повдигането на темата за чисто мажоритарен вот, знаеха, че нито една от другите партии няма да подкрепят тази система, може би единствено АБВ. В случая ДПС с това предложение по-скоро го използват като заплаха и опит да дискредитират другите политически сили, че не смеят да играят на чист вариант. За което тактически са прави, но ДПС не крие, че са против референдума като цяло. Това което вчера изразиха като аргументи срещу смесената система за заплахите, които има, е нещо което ние сме го заявявали много преди това. Да вярно е, че смесената система, включително и Мерцедес на избирателните системи да е, за каквато се лансира немската система, тя конституционно не може да бъде приложена в България, тъй като е пригодена за държава, в която няма фиксиран брой на депутати в парламента. Всички тези смесени системи ще мултиплицират негативните ефекти на пропорционалната. И действително могат да доведат до това, че една партия с лек превес да засили превеса и да добие мнозинство”, заяви Иван Сотиров след срещата.
Факти.бг припомня, че основните мотиви на Гражданска инициатива „100 процента мажоритарен избор в два тура“ за редактирането на първия въпрос на евентуалния референдум са:
Законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление предвижда въпросите да са зададени „…точно и ясно“ и допуска, когато това условие не е изпълнено от страна на инициаторите, парламента да редактира по коректен начин въпросите. Президентът на РБ, като основен инициатор на референдума, очевидно оставя отворена възможност за Народното събрание да формулира първият въпрос, като конкретизира колко народни представители да се избират мажоритарно – един,двама или 240. Обратното би означавало, че инициаторите целенасочено са поставили въпроса по начин, който да обезсмисли референдума в тази му част и да осуетят възможността на огромна част от българските граждани да изразят подкрепата си за чисто мажоритарен избор на своите депутати.
В този смисъл от Гражданска инициатива „100 процента мажоритарен избор в два тура“ са убедени, че прецизирането на първият въпрос е в съответствие с изискването на закона и не противоречи на волята на инициаторите, ако се съди по техните публични изявления.