Петър Паунов е кандидат за трети мандат за кмет на Кюстендил. Предишните два пъти печели изборите като кандидат на СДС, подкрепен от местна коалиция от десни партии. На този вот той е подкрепен и от ГЕРБ.
В Кюстендил мнозина наричат Петър Паунов новатор. Причината – първи въведе целодневната форма на обучение в училищата, преди да го направи държавата. Изпревари централната власт и със забраната да се пуши на закрито. Той пръв изнесе и избирателните секции извън ромските махали в опит да спре купуването на гласове.
В края на втория си мандат Петър Паунов дебютира с нова авангардна идея – свика местен референдум на 5 юли, който да реши дали да се кандидатира за трети път.
Защо се кандидатирахте за трети мандат?
Това е решението на проведения преди седмици референдум. Това беше решението на гражданите на Кюстендил. Аз се съобразявам с мандата в политиката. А по време на двата си мандата като кмет се научих да се съобразявам и с колективни решения.
Как изпращате втория си мандат като кмет?
Надявам се, с повече позитивни решения, отколкото с отрицателни. Кюстендил мисля, че съумя да извърви значителни крачки в борбата с корупцията. Успяхме да заложим и да реализираме солидни инвестиционни проекти, които в икономически план дават своите плодове и перспектива. С реформите в областта на образованието и социалната сфера успяхме да създадем важна основа, която ще дава плодове през следващите години.
Работодателите ще могат да се възползват от образована и амбицирана работна ръка и социална закрила.
Ако спечелите трети мандат, какво ще направите най-напред?
Няколко са ключовите неща, които планираме. Първото е изграждането на консервен комбинат, който ще даде съвсем друга перспектива за земеделската продукция и визията за развитието на селското стопанство в региона. Както знаете, черешовата кампания мина при доста тежки условия, след като се създаде напрежение в отношенията между Европейския съюз и Русия. Допълнително бежанската вълна създаде трудности.
Не трябва да се забравя и екологичното земеделие. Преговаряме с компании в IT сектора за осигуряване на работа за младите хора. Предстои довършване на балнеоложката база. Между 1500 и 2000 трябва да бъдат ежедневно заетите легла в бранша. Това е необходимо, за да предлагаме много добра услуга.
На кои отрасли трябва да заложи Кюстендил в своето развитие?
Ние променихме перспективата за развитие на Кюстендил. Преди осем години се наложи да ставам кмет, защото тогава беше планиран за изграждане в центъра на черешовата градина комбинат за изгаряне на отпадъци. В момента всички останали девет кандидати за кмет на Кюстендил са съгласни, че бъдещето на града е в развитието на балнеологията и екологичното земеделие.
Слава богу, дадохме и даваме нови хоризонти за развитие на Кюстендил.