Делото "Червеи" срещу бившата шефка на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева и ексдиректора на дирекция "Вътрешна сигурност" - МВР Тодор Костадинов ще бъде гледано публично.
Това определи съдия Иван Коев от СГС, въпреки настоятелното искане на прокуратурата процесът да се гледа при закрити врати заради секретните материали по делото. Янева беше дадена на съд, защото е разрешила употреба на специални разузнавателни средства по разработката "Червеи" за 300 дни.
Разрешенията за всички способи в Закона за СРС са дадени без мотиви и по отношение на автоматизираната информационна система "Централен полицейски регистър" без тя да е обект за установяване на самоличността на лица, за които има данни да са извършили престъпления. Обвинението на Тодор Костадинов пък е за продължавано документно престъпление във връзка с изготвените искания.
За да разсекрети делото, съдия Коев се мотивира с осигуряване на равнопоставеност на страните и гарантиране правото на обществото да бъде информирано чрез медиите, как точно функционират механизмите на правосъдието, съобщи БНР.
Магистратът обясни още, че доверието в съдебната система се гради чрез публичността. Той напомни, че като арбитър и институция, съдът е упълномощен да контролира спазването на фундаменталните човешки права. Коев припомни, че публичността на процеса е конституционно уреден принцип и процесуална ценност, която гарантира справедливостта в демократичното общество.
"Съдът не може да бъде обвързан и поставян в зависимост от други органи, които са поставили гриф "Секретно" или "Поверително", каза още съдията.
Той поясни, че делото може да се гледа при закрити врати, но само когато към него са приобщени секретни материали. Информация по делото не би била секретна, ако вече е била оповестявана публично, както се случи с "Червеи".
Разсекретяването на делото решава един съществен проблем дотук по казуса – достъпът на адвоката на Владимира Янева и на другия подсъдим, бившият директор на служба "Вътрешна сигурност" в МВР – Тодор Костадинов, до копия от проведените дотук разпити. Заради грифа "Секретно" те можеха само да си водят бележки по тях. Сега обаче съдът ще им ги предостави на диск.
Стана ясно откъде идва името на оперативното дело "Червеи". Това е превод от самопроизвеждаща се компютърна програма, "компютърни червеи".