Надявам се политическите сили да бъдат достатъчно последователни в своята позиция, както ние от АБВ сме от самото начало на този дебат за реформа в съдебната система. Това коментира заместник-председателят на ПП АБВ Румен Петков на въпрос за евентуални изненади при гласуването на трето четене на промените в Конституцията. В предаването „Денят започва“ на БНТ той заяви, че ние като общество, включително и тези, които протестират, би трябвало да си даваме сметка какъв е нашият избор. „И все пак да можем да кажем на обществото обективната реалност каквато е, защото ние поспестяваме част от истината, друга я преформатираме, трета я буквално изкривяваме. Сега, честно казано, съм притеснен от това, че някои от колегите се правят на изненадани. Аз не мисля, че днес може да се получи някакъв взрив в Народното събрание. Напротив, надявам се да мине най-после тази дълго тлачена драма с промените в Конституцията и да се премине към ефективен анализ на проблемите в съдебната система, на пътищата за тяхното решаване и на ресурсите, които са ни необходими. Една от дълбоките грешки на министър Иванов, въобще на подхода, беше, че част от тези решения, които днес се развяват като флаг за съдебна реформа, ние сме ги предложили в Закона за съдебната власт, който сме внесли преди повече от 6 месеца в Народното събрание. Можеше да се избегнат и тези драми с необходимото мнозинство от 160 – 180 гласа. Въобще нещата можеше да са в съвсем друга плоскост днес. Само че някой реши, че трябва да ги прави през Конституцията, което затрудни процедурата, което усложни процеса като цяло и затова днес върви този диалог“.
По въпроса за стабилността на управлението при новосъздадената политическа реалност и партийни различия Румен Петков счита, че няма да се окажат решаващи за съдбата на управляващата коалиция. „Но нека все пак да видим какво разбираме под партийни различия. Ако една от партиите иска политически да бъде яхната прокуратурата, това също обществото да си даде сметка иска ли го или не. Ако обществото счита, че прокуратурата трябва да бъде политически оседлана и обяздена, това е един тип поведение. Ние такива процеси сме имали в нашата история и всички бурно и спонтанно 1989 година казахме - а, не така. Само че тогава като че ли прокуратурата действаше по много по-независим и обективен начин. Така че, когато говорим за партийни различия, нашето принципно убеждение е, че трябва постепенно да се минимизира възможността за политически натиск и политически решения в съдебната система като цяло. На ПП АБВ дълбокото убеждение е, че не бива да се противопоставят съдиите на прокурорите и следователите. Това ще бъде грешка с много лоши последствия в средносрочен и дългосрочен план. Атмосферата в съдебната система е отровена и затова сигурно заслугата е на всички ни, „заслугата“, немалка част от нея е и на политиците. Но днес да създадем усещането за двоен стандарт към гилдиите, това, пак казвам, ще бъде много лошо тълкувано, четено и реализирано като начин на поведение, като атмосфера вътре в системата в средносрочен план“.
Зам.-председателят на АБВ коментира и видимо двойственото политическо поведение на ДСБ като част от Реформаторския блок. Петков определи позицията на РБ като смущаваща не само за българския политически живот, но и за всички граждани. „Какво означава да си в парламентарна група, която подкрепя управлението и в същото време да си в опозиция? Това са странни неща, които нямат логично и нормално обяснение. Но аз се надявам, че здравият разум ще надделее над здравите сили. На България днес е необходима стабилност, а с такива решения не се постига такъв резултат“.