Събитията около вътрешнопартийните сблъсъци в ДПС през последните дни извадиха наяве доста иначе публично известни факти за срамната зависимост на нашата страна от Република Турция. Безпрецедентното посещение на бившия лидер на ДПС Лютви Местан в турското посолство за осигуряване на закрила от страна на турските дипломати, небивалата активност от страна на турската дипломация у нас по отношение на процесите в ДПС и безпрецедентното обаждане на турския министър-председател до българския му колега Борисов с почти ултимативни искания за правителствена намеса в един вътрешнопартиен сблъсък, са симптоми на добре известен процес на загуба на суверенитет. Междувременно, иначе толкова хипер-активният български министър-председател през тези дни някак изчезна от медийното внимание.
Това се казва в позиция на „Възраждане”.
Ние от „Възраждане“ не сме сигурни дали това се дължи на указания от страна на Давутоглу или на липса на указания от страна на американското посолство. И в двата случая обаче сме сигурни, че пасивното и тотално неадекватно поведение на българското правителство през тези дни показва само едно – България не е суверена държава и българското правителство не е реалният управленски фактор в страната ни.
В такава ситуация има два възможни изхода. Първият е да бъдат отзовани турските дипломати, взели пряко участие в събитията около ДПС през изминалите дни. Това няма да е прецедент, защото подобен казус имаше през 1999 г., когато българското правителство отзова турския консул Бейза Су за недопустима намеса във вътрешните работи на България.
Вторият изход е подаване на оставка на правителството и поемане на пълна политическа отговорност за зависимото състояние, до което е докарана българската държавност.
В крайна сметка няма нищо страшно в една оставка. Както се видя, турското посолство е готово да приюти български политици, пожелали закрила. Сегашните ни управляващи са още по-облагодетелствани. Те могат да разчитат и на поне още едно посолство – американското.