„Всеки народен представител, който подкрепи искания от нас вот на недоверие с гласа си, казва стоп на тази безумна и унищожителна спрямо българския народ политика в здравеопазването”. Това заяви народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Жельо Бойчев при представянето на мотивите за вота на недоверие в сферата на здравеопазването. Според него водената политика в тази сфера ограничава достъпа до медицински услуги и руши солидарния характер на нашата здравноосигурителна система. „Политика, водеща до тежка дестабилизация на всички звена в системата и силно напрежение между пациентите и медицинските специалисти”, категоричен бе той.
Бойчев е на мнение, че вместо една разумна и ефективна здравна реформа, сегашното правителство и министърът на здравеопазването, с поредица неуместни и лобистки решения, са създали безпрецедентен хаос в българското здравеопазване. Той припомни, че това са онези промени, които са били внесени в Закона за здравното осигуряване, с които се разделя универсалният пакет на НЗОК на такъв с пълен достъп до медицински услуги и допълнителен. „Така ние загубихме като държава една от най-ценните си придобивки в здравеопазването – разрушаване на универсалното покритие с медицинска помощ”, поясни той. Народният представител допълни, че сега ще има стеснен достъп до болнична медицинска помощ, защото клиничните пътеки намаляват от 311 на 265, от които в основния пакет остават 195, три в допълнителния и останалите са плаващи. „Т.е. ще бъдат премествани ту в единия, ту в другия и много хора ще бъдат потърпевши от това”, обясни той. По неговите думи ще бъде нарушен и 100% солидарният характер на българското здравно осигуряване. „Затова с подписите на пет политически сили Законът за здравно осигуряване бе обжалван в Конституционния съд”, припомни депутатът.
Жельо Бойчев обясни, че представената национална здравна карта предвижда орязване на леглата за активно лечение - с 3 180 по-малко. „Изпълнението на така представената национална здравна карта ще доведе до хаос и объркване в предоставянето на здравни грижи”, категоричен е Бойчев. Според него самото намаляване или преструктуриране на легла означава по-малък прием на пациенти, а в комбинация с основния и допълнителен пакет означава, че пациентът ще има по-малък от сегашния избор и ще чака и евентуално доплаща повече. „Министърът предлага преструктуриране на легла, особено на хирургични, но не става ясно какво точно ще се случи с хирурзите, защото легла лесно се преименуват, но лекарите са живи хора, без които няма здравеопазване”, коментира още той.
Народният представител от левицата е категоричен, че в центъра на нормативната регулация следва да се постави пациентът с неговите здравни и здравноосигурителни интереси. „Амбицията на правителството и най-вече на здравния министър да приключи 2015 г. с нулев дефицит, заложиха проблеми в сектора. От една страна прехвърлените задължения на НЗОК за 2016 г. натовариха сериозно сегашния бюджет. От друга - задълженията на държавните и общинските болници достигнаха близо 500 млн. лв”, заяви Бойчев. По неговите думи само 11 от общо 65 държавни болници са в добро икономическо състояние и нямат просрочени задължения, 12 държавни болници са на загуба, а при 18 дружества - собственият капитал е спаднал под размера на вписания. „Тази ваша политика води до влошено финансово състояние на държавните и общинските болници, а оттам и намаление на възнаграждението на медиците работещи в тях. Това води до масово напускане на добри специалисти и цели екипи”, подчерта депутатът. Той обясни, че там, където се е извършило преструктуриране на лечебни заведения, резултатът е бил обратен. „Въпреки заявленията на здравния министър, че има прекалено много лечебни заведения, през миналата година бяха издадени 78 нови разрешения за нови дейности на 66 болници. Дадено е разрешение за нови 27 отделения, 9 от които в София”, каза още той.
„Всичко, касаещо лекарствената политика през този период, беше свързано с некомпетентност и провали”, категоричен е Жельо Бойчев. Той допълни, че пациентите ще бъдат лишени от съответните лекарства и ще бъдат принудени да ги плащат сами. „Причината е, че фирмите производители не могат да се вместят в определения ценови коридор”, обясни той.
Бойчев припомни, че особено тежък и с широк негативен обществен отзвук е бил скандалът с неправомерния внос на две ваксини от Турция, предназначени за Имунизационния календар на България. Депутатът обясни, че според Главна прокуратура има закононарушение с вноса на тези ваксини, а едната от тях се оказва с доказано опасно за здравето съдържание. „Само този факт веднага налага подаване на оставка от страна на министъра на здравеопазването. Поставено под риск бе опазването на здравето на българските деца. Наруши се имунопрофилактиката, като се допусна забавяне или прекъсване на имунизационния календар за няколко поколения деца”, подчерта народният представител. Според него непоправимо е било разклатено доверието на българските родители към провежданата от МЗ политика за задължителна имунопрофилактика.
Жельо Бойчев припомни още, че едно от първите обещания на министър Москов е било от 1 януари 2016 г. да има електронна здравна карта, която ще съдържа числов здравен код. „Очевидно това не се случи, но за сметка на това имаме друга концепция”, коментира той и обясни, че през април миналата година е бил въведен тип идентификация чрез лична карта, в която има и числови идентификатори. „Тази система претърпя провал, въпреки милионите, които бяха изхарчени. Но вместо да накаже измамниците и фалшификаторите, той наказва нас”, каза още Бойчев и допълни: „Сега ние, които нямаме никаква вина за това като здравноосигурени и като пациенти, ще трябва да даваме пръстови отпечатъци”. Според него, освен риска за мащабни дигитални измами, се очертават и много други проблеми. „Високомерното и арогантно поведение на министъра на здравеопазването, а също безпардонният му, популистки стил и некомпетентно управление, станаха възможни, благодарение на подкрепата на цялото управляващо мнозинство, на правителството и най-вече на министър- председателя”, заключи Жельо Бойчев.