Българските ловци на бежанци на пръв поглед изглеждат като руските зелени човечета, които преди две години нападнаха Крим, пише в днешния си брой германският вестник „Билд“.
Юри, Иван и Дано (бел.ред. вероятно става въпрос за Динко Вълев) носят маскировъчни облекла, маски и военни ботуши.
Те патрулират в Странджа планина на българо-турската граница и търсят „нашественици“, които никога не наричат бежанци.
Мъжете, които придружаваме, пише „Билд“, са членове на „граждански отряди по българо-турската граница“. След като морският път от Турция към Гърция вече не се използва, пътят през България е станал по-предпочитан.
Тъй като границата, дълга 260 км, но само на половина е подсигурена с ограда, за трафикантите и бежанците е сравнително лесно. В някои дни идват няколкостотин души в страната, като повече от тях искат да продължат за Германия.
В България според вестник „Билд“ не само десни радикали са се включили в гражданските патрули. Организациите за защита на човешките права говорят за стотици, които редовно излизат на „лов за бежанци“.
Някои се включват ежедневно след работа, други – в края на седмицата. Иван казва: „За нас това е един спорт в планината и същевременно защитаваме нашата родина. Ние защитаваме нашите семейства“.
Той държи своя нож винаги в готовност. Когато по време на патрула си срещнат бежанци, те държат в готовност лютив спрей и палки. Според Юри: „Когато ни нападнат, ние трябва да сме готови за отбрана“.
Те работят, пише „Билд“, с българската гранична полиция рамо до рамо. Когато срещаме полицаи, пишат журналистите от „Билд“, те поздравяват маскираните мъже приятелски и се осведомяват дали са забелязали нещо. Юри твърди: „Полицаите са на наша страна, но не трябва да го казват“.
Колко брутално тези отряди нападат бежанци може да се види на много видеа. Вързани хора, които лежат на земята, им се крещи: „Обратно в Турция! Веднага!“.
Агресивните методи на гражданите отряди се приветстват не само от части на населението, но и дълго време се търпят от политиката, пише германският вестник. „Билд“ цитира премиера Бойко Борисов, който е казал в началото на годината: „Всяка помощ за полицията, граничната полиция и държава е добре дошла “.
Едва след бруталните видеа в интернет и възбудата на организациите за защита на човешките права, българската прокуратура разследва най-малко един член на такъв патрул. Но другите продължават, констатира „Билд“.