По морето лъжат с цените в кръчмите
По морето ни лъжат с цените, написани в менютата. Това става ясно от извършените от Комисията за защита на потребителите /КЗП/ проверки до момента по родното Черноморие, пише "Стандарт". Нарушителите посочвали по-ниски цени в менютата от тези, които се маркират на касовия бон при заплащане. От заведенията по Черноморието са взети и 30 проби от различни видове спиртни напитки. Лабораторните изследвания сочат, че в 4 от случаите (3 вида водки и 1 джин) има несъответствия. Например - разреден алкохол, завишени стойности по показателите "обща киселинност" и "алдехиди". Хотелиери пък лъжели с броя на звездите и представяли къщата си за гости като семеен хотел.
Реалните осигурителни доходи са се повишили средно със 7%
Реалните доходи, върху които се осигуряват близо 2 млн. заети българи, са се увеличили средно със 7% за една година, пресмята "Сега". Средният осигурителен доход през първите четири месеца на годината е вече 778.5 лв. Това показва справка на Националния осигурителен институт за реалните доходи, върху които се осигуряват работещите у нас. Данните би трябвало да се използват като база при преговорите за минималните осигурителни прагове за догодина. Въпреки че работодателите категорично бойкотират договарянето, докато не бъде изработен механизъм за определяне на минималната заплата, социалното министерство даде формален старт на процедурата. Според указанията на министър Зорница Русинова към работодатели и синдикати догодина минималното възнаграждение за страната ще се повиши с нови 40 лв. на 460 лв.
Пенсионери с инсулти и байпас пазят 1500 мигранти
Харманли настръхна след масовите безредици, която предизвикаха 800 мигранти в неделя вечерта, пише "Монитор". „Беше като на футболен мач. Градът ехтеше. Чувахме от балконите стотици гърла да се дерат. В осветената част на плаца се виждаше как хвърчат камъни. Чухме и как се пръсна стъклото на патрулката, когато го удариха. Мигрантите са истинска напаст. Особено за жените и младите момичета. Тепърва ще става страшно”, разказват харманлийци от блоковете близо до бившите казарми.
В момента, в най-големия бежански лагер в България има между 1400 и 1500 чужденци. През пролетта те бяха 200-300, но в летните месеци новата вълна бързо напълни лагера. Капацитетът му е около 4000 души. Около 30 пенсионери, някои от които с прекарани инсулти и байпаси на сърцето, пазят хиляди млади мъже.
Чиновническо невежество обрича онкоболните
Здравните власти у нас не позволяват на онкоболни пациенти, при които нито едно лечение не помага, да се прилага нов метод, постигащ ремисия, пише "Труд". Става въпрос за инсулин-потенцирана терапия, при която се дават одобрени медикаменти, но в 10 пъти по-малки дози и по различна схема. Причината е, че няма закон, който разрешава прилагането на експериментални лечения като последна възможност за живот и който регламентира признатата в Европа и САЩ инсулин-потенцирана терапия. Това обясни проф. Лъчезар Аврамов, управител на Медицинския център по интегративна медицина.