Пропорционалната система е борба за жълтите павета, а мажоритарният вот е борба за развитието на регионите. Всяка развита икономика в напредналите държави е икономика на силни региони.
Това заяви в интервю за в. „Марица“ Дани Каназирева. Тя е основател на партия "Съюз за Пловдив". Формацията е регистрирана в ЦИК за участие в информационната кампания за провеждането на националния референдум в подкрепа на мажоритарния вот.
Най-развитите демокрации като САЩ, Франция, Канада, Великобритания, Швейцария избират своите народни представители мажоритарно. Този модел може да бъде приложени у нас, тоест да избираме депутати, както избираме кмет или президент. Истинският мажоритарен вот в развитите демокрации се провежда в два тура.
Гражданите чрез инициативни комитети или партии излъчват двама кандидати, които стигат до балотаж. Страната се разделя на избирателни райони, различни от тези в България. Например ние имаме 240 места в Народното събрание, затова и в страната се сформират 240 избирателни района. Всеки район избира свой депутат. При пропорционален вот, какъвто съществува в България, изборът на народните представители става на базата получени при гласуването проценти. Проблемът е, че листата е наредена от партията и често хората дори не знаят кои са кандидатите, за които гласуват. На практика ние избираме партия, а не хора, които ще ни управляват.