Екипът на Слави Трифонов ще обжалва пред Върховен административен съд решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) за референдума. По закон това трябва да стане в 7-дневен срок.
Нямам доверие на системата, най-малко имам доверие на ЦИК, заяви в късните новини на бТВ Слави Трифонов.
В случая смятам, че точно Централната избирателна комисия, бидейки в услуга на толкова много политици толкова много години, не е институция, на която може да се има доверие. Има много сигнали от наши доброволци, от наши зрители, участници в референдума, за нарушения, които не са отбелязани в това, което виждам. Затова изчаках, за да се запозная с това, което казва ЦИК и с решението им. По закон аз и инициативният комитет ще обжалваме във Върховния административен съд и ще направим всичко възможно по законов път това решение да бъде премахнато, защото според мен то не е правилно, не е вярно. Така се обоснова Слави Трифонов.
Той допълни, че няма доверие и на парламента с партиите в него. Той беше категоричен, че трите въпроса от референдума трябва да бъдат приети по начина, по който е изразил волята си суверенът.
Тук за някакви гласове да говорим, за политически дивиденти, които искат да извлекат партиите – това е толкова прозрачно и за съжаление е толкова неприятно, направо е гнусно. Не мога да го коментирам по друг начин, освен по този, който издават волята си три милиона и половина българи. Тези три точки трябва да бъдат приети по начина, по който ги искат хората. Нека политиците да не забравят кой им е началник, призова Слави Трифонов.
В петък ЦИК обяви, че референдумът, иницииран от Слави Трифонов, няма да има задължителен характер, а ще влезе за обсъждане в парламента. Според комисията не достигат около 12 000 гласа. В допитването са участвали по-малко от 3 500 585 души.
Гласувалите според броя подписи в избирателните списъци за референдума са 3 487 970. Общият брой на действителните бюлетини е 3 400 890.
Според закона за прякото участие на гражданите във властта, за да има допитването по трите въпроса задължително действие, по всеки от въпросите трябва да са гласували не по-малко от участвалите в последните избори за Народно събрание (3 500 585 души). Второто условие за задължителност на резултата е с "да" да са отговорили повече от 50% от гласувалите. Ако и двете условия са изпълнени, парламентът трябва да трансформира волята на гласоподавателите директно чрез съответните промени в Изборния кодекс.