ГДБОП работи по сигнали за данъчни престъпления в бензиностанциите на Марешки, но досега няма досъдебно производство, каза след заседанието на временната комисия за конкуренцията и изкривяването на пазара на горива председателят Валентин Николов.
На практика твърдението на шефа на "ЛУКойл" Валентин Златев, че няма нито един акт срещу Марешки, се потвърди поне по отношение на институциите, които се борят с данъчната престъпност.
Председателят на ДАНС Димитър Георгиев, директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов, представители на прокуратурата и шефовете на софийската петролна фирма "Сакса” ООД, която е един от доставчиците на Веселин Марешки, отговаряха на въпросите на депутатите.
Той обяви, че по изчисления на Българската петролна и газова асоциация отстъпката от 7% в цената на горивото, която варненският бос Веселин Марешки прави, е изцяло за сметка на внесения акциз и ДДС.
Валентин Златев вече заяви, че към 14 декември няма нито един държавен орган, който да е започнал и приключил проверка на Марешки с издаден акт за последната година. "Това ме кара основателно да си мисля, че става въпрос за изключително тежък политически чадър", каза тогава той.
Валентин Николов от ГЕРБ обяви още, че не са се потвърдили твърденията на "ЛУКойл", че на пристанище Варна са пристигнали 19 танкера, върху които не е упражнен контрол, а на пристанище Бургас – още 35.
Потвърдиха се обаче твърденията на Валентин Златев с проблеми с най-важната информационна система за акцизите – БАЦИС. Преди седмица шефът на "ЛУКойл" обяви, че петролната асоциация е подала сигнал до Главна прокуратура, според който БАЦИС не функционира нормално, може да се манипулира, да изчезват стоки от нея и т. н.
"Да, от прокуратурата е възложена на ДАНС проверка на тази система, която ползват в Агенция "Митници", ДАНС са изготвили доклад и са констатирани неща, които са дадени като препоръка, и има доклад в прокуратурата във връзка с тези нарушения", посочи Николов.
Основното предложение на комисията ще бъде да се създаде специален закон за горивата, който да обобщи досегашните норми и да въведе по-добра регулация в сектора.
От друга страна депутатите посочиха, че ДАНС, прокуратурата и ГДБОП не могат да потвърдят заключенията в официалния анализ на сектора на Министерството на финансите от януари 2015 г., според който годишно от неплатени данъци на пазара на горива хазната губи между 1 млрд. и 1.2 млрд. лв.