Служител на турска държавна институция е експулсиран от България заради "дейности, създаващи антибългарски нагласи в райони със смесено население в страната и застрашаващи единството на българската нация", научи Факти.бг. Днес преди обяд от Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС) съобщиха, че на 21 март 2017 г. със заповед на председателя на ДАНС са изгонени нови двама турски граждани.
Само преди седмица рестриктивни мерки бяха приложени към други трима души.
От съобщението на ДАНС става ясно, че са наложени принудителни административни мерки „експулсиране”, „отнемане на правото на пребиваване” и „забрана за влизане в Република България” за срок от пет години на турски гражданин, извършвал дейности, създаващи антибългарски нагласи в райони със смесено население в страната и застрашаващи единството на българската нация.
Лицето е пребивавало на територията на България от няколко години със статут на продължително пребиваващ като служител на турска държавна институция.
Друг турски гражданин, на основание член 21а от Закона за чужденците в Република България е включен в информационния масив на нежеланите в страната чужденци, тъй като представлява заплаха за националната сигурност на страната.
Според събраните от органите на ДАНС данни, по време на пребиваването си на територията на България лицето е правило опити за придобиване на информация, представляваща държавна тайна според националното законодателство. Придобити са данни за негови действия, насочени срещу единството на нацията и опити за оказване на въздействие върху български институции в полза на чужд държавен интерес.
Взетите мерки са в изпълнение на функциите и правомощията на органите на Държавна агенция „Национална сигурност” по противодействие на заплах за националната сигурност съгласно член 4 от Закона за ДАНС.
Миналата седмица бяха взети административни мерки срещу други трима турски граждани заради извършване на дейност, насочена срещу националната сигурност на България.
Сред тях беше и главният секретар на валийството в Одрин Ибрахим Таранджъ. Според неофициална информация роденият в Ерзурум Таранджъ, който е бивш зам.-директор и директор на дирекцията по образованието в Одрин през периода 2002 – 2010 година е работил против териториалната цялост на страната като е насаждал антибългарски настроения сред населението от смесените райони, а също така е агитирал местните да гласуват за една конкретна партия, за която се смята, че е близка до сегашното управление в Анкара.
По неофициална информация на "24 часа" другите двама са депутатът от партията на Реджеп Ердоган - Азиз Бабушчи, и служителят в турското посолство у нас - д-р Улви Ата.