Главният секретар на валийството в Одрин Ибрахим Таранджъ е един от турските граждани, на които тези дни бе забранено да влизат в България.
Това разкрива в. "Труд" във връзка със съобщението, че на трима граждани на Турция е забранено да идват в страната ни за срок от 5 години.
Таранджъ бил отседнал в хотел в Шумен малко преди да бъде експулсиран.
След петъчната молитва в шуменската Томбул джамия е отведен от органите на реда в полицията, а после - изведен от страната. Причината е, че насаждал антибългарски настроения, което го прави заплаха за националната сигурност.
Турският чиновник е дясна ръка на валията – за това може да се съди по характеристиката на длъжността му. Той отговаря за връзките на губернатора със специалните служби.
През Ибрахим Таранджъ преминава цялата комуникация на валийството, всички документи.
Той е гостувал у нас още през 2007 г., а през март 2013-а името му се споменава в дарение на костюми за 10 000 лв. за ансамбъла за песни и танци “Кърджали”.
Такова дарение е обичайно, защото кметовете от смесените райони в България поддържат връзки с валийството в Одрин в духа на добросъседските отношения.
Отделно през 2015 г. масов сюнет в Омуртажко е бил под патронажа на валийството; с дарения у нас са ремонтирани и мюсюлмански храмове.
През Таранджъ по длъжностна характеристика минават всички документи,
свързани със специалните служби, разузнаването, гранични проблеми, специални операции, той подпомага силите за сигурност в Одрин и ги координира. Пита се, защо силите за сигурност са допуснали този човек да извършва подривната си дейност в България, коментира сайтът Десант.
Ибрахим Тарaнджъ. Валийство Одрин, Главен секретар. Това в най-груб превод пише на визитката на открития в Шумен и експулсиран, в петък турски гражданин, когото със своя заповед директорът на ДАНС Димитър Георгиев обяви за опасен за националната сигурност и му забрани да стъпва през следващите 5 години у нас.
Като персонален служебен електронен адрес чужденецът е посочил [email protected]. „Icisleri“ се превежда като министерство на вътрешните работи, а самата служба на Таранджъ може да се определи като специален секретариат на губернатора на Одрин.
Изгоненият може да мине за важна клечка и за да се стигне до изгонването му в ДАНС трябва да са имали сериозни причини, които засега ни спестяват.
Според неофициална информация роденият в Ерзурум Таранджъ, който е бивш зам.-директор и директор на дирекцията по образованието в Одрин през периода 2002 – 2010 година е работил против териториалната цялост на страната като е насаждал антибългарски настроения сред населението от смесените райони, а също така е агитирал местните да гласуват за една конкретна партия, за която се смята, че е близка до сегашното управление в Анкара.
49-годишният мъж е бил локализиран в Шуменско,
бил се настанил дори в хотел по диагонал срещу прозорците на ДАНС. В петък след намаз в Томбул джамия е бил открит в района на джамията и отведен за разговор в ОДМВР.
Оттам е бил откаран директно към турската граница. В същия ден ДАНС и прокуратурата съобщиха за още двама граждани на Република Турция с наложена забрана да влизат в страната за срок от 5 години.
Справка в сайта на одринското валийство сочи Ибрахим Таранджъ като началник на кабинета или началник на специалния секретариат на валията на Одрин. Изреждането на функциите, които изпълняват той и дирекцията му показва, че губернаторът е по-скоро политическо лице, а лостовете за взимане на решения, придвижване на информация и функциониране на самото валийство са съсредоточени във функциите, които изпълнява Таранджъ.
„Този човек е директор на отдел за връзки със специалните служби и службите за сигурност, гражданската отбрана и всичко, което касае одринското валийство. Той свежда на валията всички правителствени документи, касаещи сигурността, той се подписва и какво да излезе от валийството, контролира документо оборота. Всички събрания, митинги срещи минават през него, следи факсове, телефонни разговори, електронна кореспонденция.“ – обяснява източник, запознат с функционирането на институцията на валията в Турция.
През последните 10 години Ибрахим Таранджъ е бил чест посетител на България,
идвал е по двустранни проекти, реализирани между валийството в Одрин и общини в Южна България. Те са отразявани публично, има и други, неотразявани визити в Североизточна България.
През 2013 г. името му нашумява, когато е в делегация, дошла в Кърджали да отбелязва победата на Османската империя над Антантата през 1915-1916 година при Чанаккале - битка, към която България няма отношение, но в Турция се смята за най-голямата военна победа през Първата Световна война.
През последните години чрез Таранджъ структурите, които представя са поддържали активни контакти с гагаузите в Молдова, косоварите, кримските татари, българските турци и младежи с мюсюлмански корени от Румъния и Гърция.
В миналото в периода между 1996 и 2002 експулсираният турски гражданин е бил на служба в четвъртия по големина град на Узбекистан Андижан. През юли 2015 година Ибрахим Таранджъ е посетил Плевенската панорама и се е снимал пред едно от епичните писма.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 кроко
11:02 20.03.2017
2 Диди
11:21 20.03.2017
3 гост
Коментиран от #4
14:42 20.03.2017
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.