Със 121 гласа "против", 98 "за" и 1 въздържал се парламентът отхвърли на първо четене предложението на ГЕРБ за въвеждане на мажоритарен вот.
Управляващата партия, която предложи пълна мажоритарна избирателна система в два тура, беше подкрепена само от "Воля" на Веселин Марешки и един независим депутат. Против бяха коалиционният партньор на ГЕРБ "Обединени патриоти", както и опозицията от БСП и ДПС. Така законопроектът за промени в Изборния кодекс не мина.
По време на дебатите ГЕРБ се опитаха да убедят колегите си защо трябва да приемат предложението им.
"Хората искат да избират в едномандатен район кандидати лице срещу лице, които не са анонимни. Връзката между избрания народен представител и избирателя е по-голяма. Мажоритарният вот прави изборите интересни, той е непредсказуем”, мотивира предложението депутатът от управляващите и бивш конституционен съдия Георги Марков.
По думите му предимство на мажоритарната система е и правенето на по-големи и по-силни мнозинства.
Той призова колегите си от другите партии да зачетат мнението на българите, подкрепили тази избирателна система на референдума.
„Всички българи искат да е силно управлението. За да е силно то, не трябва само можещ премиер и можещи министри. Трябва да има и силно парламентарно мнозинство”, заяви Марков.
Най-големият проблем в едно законодателството, свързано с изборната система, е районирането, опонира му обаче Николай Александров от "Обединени патриоти“, които не подкрепят коалиционния си партньор.
БСП по традиция припомни вече известните си опорни точки, че само в Африка и Азия има мажоритарна система.
"Ако ДПС се ръководеше чисто от партийния си интерес би трябвало да подкрепи мажоритарната система. Тъй като сме национално отговорна партия, няма да подкрепим така предложените изменения", йезуитски заяви Джейхан Ибрямов. Първоначално от Движението на Сокола подкрепиха промените в правната комисия, но часове по-късно се отметнаха.
Ще подкрепим предложението за промени в Избирателния кодекс, тъй като сме твърдо за въвеждането на мажоритарен елемент, заяви Пламен Христов от партията на Марешки.
„Ние също имаме собствено мнение и собствени идеи, които смятаме, че са полезни за обществото. Вчера внесохме в деловодството наше предложение за изменение на Изборния кодекс, което се различава в основната си част и по специално в броя на районите. Ако предложението на ГЕРБ е за 240 едномандатни района, в нашия вариант се запазва броят, какъвто са сега. Също многомандатни”, обясни той.
И подчерта, че така ще се спестят средства на държавата при организирането на избори.
"Ще избегнем прехвърлянето на този горещ картоф – кой и как ще разпредели новите 240 едномандатни избирателни района”, коментира още депутатът от "Воля".
Междувременно президентът Румен Радев отхвърли предложението на ГЕРБ разпределението да прави именно той.
По конституция президентът няма нито правомощията, нито капацитета като институция да извърши райониране за мажоритарни избори. Това коментира днес във Варна президентът Румен Радев.
Той посочи, че президентът има ясни правомощия и ангажименти към изборния процес и те са регламентирани в конституцията.