Премиерът Бойко Борисов проведе телефонен разговор с комисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела по казуса „Калиакра”.
Премиерът Борисов запозна комисар Вела с развитието на ситуацията в България след издаването на заповедта на министър Нено Димов, съобщи правителствената информационна служба.
Двамата се обединиха около позицията, че решението на Съда на Европейския съюз трябва да се изпълни. Беше посочено, че българските власти трябва да идентифицират подходящите мерки и начини, с които това да стане.
Без заповед за забрана на строителство в зона "Калиакра" на България ще бъде наложена многомилионна санкция.
С решение на Съда на ЕС от 14 януари 2016 г., България беше осъдена за нарушение на европейското законодателство за девет проекта за ветрогенератори и един за голф игрище.
В разговора днес е подчертано, че европейското законодателство в областта на „Натура 2000” не забранява икономически дейности, включително земеделие, и ще се търсят варианти как решението да бъде приложено, така че да не бъдат ощетени засегнатите от него хора в района на крайморска Добруджа.
Европейската комисия и българското правителство са в добър диалог по темата и полагат усилия за намиране на оптималния компромис за защита и на природата, и на интересите на хората в този край на България, беше отбелязано в разговора.
Комисар Вела приветства усилията на министър-председателя да събере всички заинтересовани страни по случая в търсене на решение. Той също така отбеляза доброто сътрудничество и усилията на министър Димов.
Премиерът Борисов покани комисар Кармену Вела заедно с еврокомисаря по регионална политика Корина Крецу да посетят България и на място да се запознаят с мерките, които са взети за опазване на защитените територии.
В неделя премиерът Бойко Борисов проведе среща с екоминистъра, с кметовете на трите общини - Каварна, Балчик и Шабла, с инициативния комитет "Да спасим Добруджа" и засегнатите браншови организации на собственици на земи по казуса "Калиакра". Срещата приключи без компромис и във вторник страните ще се срещнат отново - този път в София, за да потърсят работещо решение.
Гражданската инициатива „Да спасим крайморска Добруджа” обаче обяви, че "отказват да преговарят с компрометирани зелени активисти и експерти". Добруджанци благодарят на министър-председателя Бойко Борисов за това, че е проявил разбиране към тревогите и проблемите на хората и лично се е ангажирал с тяхното бързо и спокойно решаване, но отказват да участват в преговорите.
По този повод премиерът Бойко Борисов предложи срещата във вторник да се проведе в две отделни зали и призова спорещите към единство.
Междувременно от Българското дружество за защита на птиците (БЗДП) заявиха, че за да се съобрази с решението на европейския съд, правителството преди всичко трябва да предприеме мерки в посока премахване на ветропарковете и възстановяване на местообитания в голф игрището „Тракийски скали“.