Заповедта на МОСВ за обявяване на защитената зона ще продължава да действа докато бъде постигнат консенсус по отношение на Плана за управление на защитена зона Калиакра.
Това стана ясно от днешната среща на правителството с представители на неправителствения сектор, общините и собственици във въпросните територии. Заповедта на МОСВ за понто-сермантските степи няма да бъде отменяна, тя касае много малка територия и там така или иначе няма и никаква земеделска дейност, която да се извършва. Заповедта не касае акваторията на Черно море.
Министърът на околната среда и водите Нено Димов подчерта, че основният проблем не е заповедта на МОСВ, а Планът за управление на защитената зона, който трябва да бъде изработен съвместно с местните общности, с браншовите организации, които са на място, за да бъдат защитени всички интереси и респективно да бъде защитен закона.
За мен не е безразлично, когато трима кметове се правят, че проблемът с Калиакра го няма. Това каза министър-председателят Бойко Борисов на среща с всички заинтересовани страни от проекта за интегрирания план на защитените зони в района на Калиакра.
Когато има баланс, мога да отида и да го защитя в Брюксел. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов преди думата да вземе Борисов на срещата.
„Надявам се конструктивно и бързо да намерим решение. В разговора ще моля за краткост във всяко едно изказване, за да може да имаме решение след днешната среща. Предлагам да не се връщаме назад в тази една седмица. Разговарял съм с тримата кметове, общински съвети, представители на различни гилдии. За мен не е безразлично, когато трима кметове, заедно със своите съветници, се правят, че този проблем го няма. Помолих всички страни да се върнем стъпка назад и да проведем днешния разговор.
Затова казах, че спираме за един или два дни заповедта, да се съберем и да кажем дали този текст става или не става“, заяви Борисов. Той подчерта, че Брюксел очаква да консултират текстовете по заповедта, така че да мине възможно най-бързо. „Ние сме осъдени и минимумът, който трябва да се приеме, са тези осъдителни точки. Къде бъркам? От едната страна има едни интереси, от другата - други. Всички тези хора там са със своя бизнес и поминък. Нещата тръгват още от 2001 г. сигурно. Ще загубим много време и няма да стигнем до никъде, ако се връщаме в миналото“, добави премиерът. Той обясни, че трябва да се реши какъв да е текстът на заповедта, в противен случай решението е по 20 000 евро на ден. „Стига с тези обиди. Какво ли не чух. Благодаря ви, че сте тук. Планът е дълъг и може много да се говори и да се мисли. От БАН имат желанието за този диалог“, каза още Бойко Борисов.
„Искам да седнем и да намерим онзи компромис, който ще бъде приемлив и за двете страни. Ако само едната страна е приоритетно представена, това трудно може да бъде защитено. Моето предложение е да имаме време до момента, в който договоря с местната общност и власт и след това с Брюксел конкретната заповед, да оставим действието на сегашната, за да не поемаме никакви рискове. Ако това не е приемливо, ще поемаме риск и ще видим какво ще процедираме“, заяви Димов.
Йордан Господинов, който представлява производителите на рибни продукти заяви, че са за Натура 2000, но в случая има силно увеличение на зоните.
Анна Ганева - директор на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН посочи, че разработването на план за управление на каквато и да е защитена територия се подчинява на българското законодателство и на наредби. „Самият процес на обществено обсъждане също е регламентиран в наредби. Целта на обществените обсъждания е именно всички да кажат мнението си по документа, който се представя“, заяви тя и добави, че иска да сподели обидата на българската научна общност във връзка с появилите се в медиите квалификации за некомпетентност и грубо отношение към хората. По думите й Институтът на БАН, СУ „Св. Климент Охридски“ и Лесотехническият университет са били винаги в услуга на държавата. „Очаквам публично извинение към всички, които са си позволили такива квалификации“, добави тя.
Димитър Канариев от Националната асоциация „Българско Черноморие“ заяви, че декларират ангажираността си в този процес. „Ще изразим становище, ще бъдем много активни. По отношение на плана за управление, изначало тази процедура беше започната порочно. Тя ще бъде обжалвана и призоваваме учените също да поемат своята отговорност“, каза още той.
В понеделник премиерът Бойко Борисов обсъди проблема "Калиакра" с еврокомисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела. Министър Нено Димов съобщи, че също е разговарял с него. Информирах комисаря, че ще търсим ефективни работещи решения, минавайки през всички гледни точки, каза той.
Отмяната на тази заповед носи след себе си риск за реални санкции от страна на на ЕС и могат да костват стотици милиони на държавата, посочи министърът на екологията. Проблемът на Калиакра не е в Брюксел, не и в "Натура 2000", а в начина, по който са определяни границите на земите, каза Нено Димов.
Следващата ми заповед за защитената зона ще бъде съобразена с точното решение на Европейския съд. Не можем да направим за две седмици план за управление и ще търсим начин да удължим този срок с анекс, одобрен от Брюксел, каза Димов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 отчуждаване
14:24 08.08.2017
2 Канго и Леш
16:04 08.08.2017
3 Ник
- Можете да откриете информация как Борисов реже лентички на Голф игрище и ветро- генератори на свои близки познати през първият и вторият си мандат именно в Района на Балчик и Каварна.
Сега същите тези обекти са извадени от Натура 2000.
- Какво излиза тогава?
Лично Борисов е нарушил приетата НАТУРА 2000, а сега ми говори че не е виновен и всички ще бъдат засегнати без неговите добри познати и бивши приятелки...
- Сиреч глобата от 20 000 Евро на ден е и по негова заслуга!
Коментиран от #5
17:34 08.08.2017
4 Калинка пише дописка
19:02 08.08.2017
5 СОФИЯ
До коментар #3 от "Ник":
Лъжеш,обектите ги извади станишев.И пак той им подари земите.Коментиран от #6
19:06 08.08.2017
6 Ник
До коментар #5 от "СОФИЯ":
Е хайде гледай БТВ Новините от тази вечер, да видиш за кои обекти ни е наложена санкцията! - Точно обектите дето Борисов ходи да реже лентичките. - 6 ветропарка и голф игрището "Тракийски скали".Сега влез в нета и потърси, кой кога ряза лентите.
Така, че драги шопе... - няма лъжа и няма измама! Четеш първо и после коментираш!
Винету е виновен и това вече се вижда черно на бяло!
19:28 08.08.2017
7 Све
Дървена кратуна ще решава въпроси, които не са му в компетенцията.
Държава, която няма национална доктрина и концепция, в която се взимат решения БЕЗ ОТГОВОРНОСТ няма бъдеще.
20:18 08.08.2017
8 Наблюдателен
21:20 08.08.2017
9 ГРАБ
00:20 09.08.2017