Банкерът и мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев заяви, че "Дунарит" винаги е бил цел на тандема Борисов-Пеевски.
На 6-и септември телевизия BiT излъчи последната част от интервюто с банкера и съпругата му Антоанета Василева.
Припомняме, че след твърденията на Василев, че откакто е в Белград е бил рекетиран от българската прокуратура за 15 млн. евро, БЗНС, чиито лидер е бившият военен министър Николай Ненчев, поиска отстраняването на главния прокурор Сотир Цацаров.
"Двамата (Борисов и Пеевски, бел. ред.) бяха решили, че "Дунарит" им се полага. Той винаги е бил една от хапките. Бяха решили и, че им се полагат всички активи на КТБ", посочи Василев в последната част от интервюто.
Според него ръководството на русенския оръжеен завод е станало жертва на "ченгесарски подход – правя ти проблеми, после ти ги решавам". Той бе категоричен, че срещу "Дунарит" е използван целия арсенал на държавата – данъчни, Комисия за запор на незаконно придобито имущество и прокуратурата, но въпреки това, опитът на държавата да стане собственик на завода ще се превърне в автогол за Борисов.
„В дружеството има над 65 млн. лв кеш, запазени само за изплащане на задълженията на „Дунарит“ към момента, когато банката затваря“, обясни Цветан Василев.
„Дунарит” като компания има дълг към 14 юни 2014 г., когато затваря КТБ. Мениджърите започнаха да търсят решение. Когато разрешиха цесиите, Едоардо Миролио продава всичките си цесии на Пеевски. „Виафот” е свързана с Пеевски. Тя е регистрирана на Верджинските острови. Мениджърите направиха всичко възможно да върнат кредитите на майката на „Дунарит” – „Хедж инвестмънт”.
Планът на прицелилите се към „Дунарит” не успява. Тогава включват целия арсенал само и само Пеевски да овладее дружеството. 65 млн. евро са предвидени за плащанията на задълженията на „Дунарит”. Сега трябваше да има обвиняеми в лицето на синдиците, на Държавната консолидационна компания и „поръчкото” Караниколов. Те попаднаха в своя капан. Борисов се появи като Александър Матросов", обяснява Цветан Василев.
Съпругата му Антоанета допълни, че премиерът Борисов и министърът на икономиката Караниколов са планирали да се явят като спасители на завода.
„В края на 2016 г фирмата JWI ни потърси чрез наш общ познат. Тази фирма е международен консултант в областта на бизнеса и политиката и се занимава с финансово разузнаване, държавна сигурност, антитероризъм и други дейности, така че дълго време е следила развитието на нашия казус“, обясни Антоанета Василева.