Велико Търново
Във Велико В 12.00 часа от крепостта Царевец тръгна празнично шествие към паметник Майка България, което бе водено от военните оркестри, участници в ХI-я Международни фестивал на военните оркестри. Очаква се в по-късните часове на деня в празничната програма да се включи и председателят на НС Димитър Главчев. Малко преди това се проведе и военен ритуал по издигане на националното знаме на Република България на хълма Царевец. На историческата крепост се събраха стотици граждани на Велико Търново, гости на града, общественици, народни представители и официални лица. Деца от училищата във Велико Търново пуснаха във въздуха балони в цветовете бяло, зелено и червено – цветовете на българското знаме. Бе прочетен манифестът за обявяване на Независимостта.
Кметът на Велико Търново Даниел Панов припомни историята за обявяването на Независимостта и заяви, че на 22 септември 1908 г. в Търново, в емблематичната за историята на българската държавност и духовност църква „Св. 40 мъченици” и в последствие в крепостта Царевец, е провъзгласена българската Независимост. След приключване на церемонията и прочитането на словата официалните лица се отправиха към Пирамидата на Независимостта, където поднесоха венци и цветя.
София
В София на площад „Княз Александър I” пред Паметника на Независимостта беше отбелязан празничният ден. В програмата участваха духов оркестър, хорова асоциация, фолклорен танцов ансамбъл. Имаше гвардейци, бяха поднесени и венци.
"С обявяването на Независимостта беше изпълнен заветът на Васил Левски да се наредим заедно с другите европейски народи", каза заместник-кметът на Столична община доцент д-р Тодор Чобанов в словото си. Той отбеляза, че датата е забележителна, една от най-важните в българската история.
„На този ден преди 109 години България отново стана суверенна държава”, каза заместник-кметът.
Пловдив
С възстановка "Посрещането на цар Фердинанд в Пловдив" градът отбеляза 109 - години от обявяването на Независимостта на България.
Тържествената програма започна от 10:00 часа с молебен в храм "Св. Неделя" в града, организиран от Сдружение "Център Петко Каравелов".
От 10:30 часа бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на Александър Малинов, намираща се непосредствено до храма. По същото време на площад "Централен" в Пловдив се състоя възстановка на събитията от 1908 година, когато цар Фердинанд посрещнат на площада пред събралото се множество е прочетен манифестът, с който е обявена Независимостта на България. Възстановката се организира от комитет "Родолюбие". След края на събитието участниците и публиката заедно извървяха пътя до "Колоната на Независимостта" в градинката на площад "22 септември", където бяха положени венци и цветя.
В тържественото отбелязване на 109-та годишнина от обявяването на Независимостта на България участваха Духов оркестър - Пловдив, почетна рота от комитет "Родолюбие" и венценосци. Слово по повод годишнината произнесе историкът доцент Симеон Кацаров, а водещ на церемонията беше актьорът от Драматичен театър - Пловдив Ивайло Христов.
Тетевен
На 22 септември в историческата местност "Костина" Община Тетевен, курорта Рибарица, бе отбелязана 109-та годишнина от Независимостта на България и 174 години от рождението на революционера Георги Бенковски.
На тържествената програма присъстваха заместник - кметът на Община Тетевен - Тони Стоев, председателят на Общински съвет Мария Стойчева, кметът на Рибарица - Пенка Ганева, представители на Съюз на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) от Тетевен и други градове в страната, Национално дружество "Традиция" - Тетевен, жители и гости на курорта Рибарица и други.
Мероприятието започна с посрещане на съюзните знамена, след което приветствия към присъстващите отправиха г-жа Ганева и г-жа Стойчева. Програмата продължи с рецитал подготвен от учениците на ОУ "Георги Бенковски", село Рибарица, едноминутно мълчание в знак на почит и уважение пред живота и делото на Георги Бенковски и полагане на венци и цветя пред неговия паметник.