Руският държавен концерн "Росатом" ще надзирава как пазим вече доставеното у нас оборудване за реакторите за АЕЦ "Белене". За преконсервацията на съоръженията ще се плати на български експерти, но тя ще се извърши под контрола на представители на производителите от "Росатом". Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова вчера. Тя обясни, че една част от оборудването е вече на площадката на Белене, а останалата част се очаква да дойде до края на годината. На място на площадката пристигнаха представители на производителите и дадоха предписания за съхранението, които НЕК следва, заяви Петкова пред bTV.
Министърът увери, че електрическата компания "изпълнява стриктно и всички указания на компетентните органи по отношение на охраната на оборудването и площадката". По неофициална информация това е било предвидено още в договорите за оборудването за планираните два блока.
Коментарът на Петкова дойде като отговор на бившия министър на икономиката Румен Овчаров, който обяви, че оборудването не се съхранява правилно и може да се окаже негодно. По-рано през деня Овчаров показа снимки от площадката на централата, на които се вижда как компоненти, включително от активната зона на реактора, стоят под открито небе, "сред природата". "Част от оборудването е от неръждавееща стомана, част от оборудването, по-голямата, е от перлитна стомана, т.е. ръждавееща", заяви Овчаров пред bTV. По думите му цяла година пристигат от Русия нови и нови компоненти, а едва в навечерието на зимата се търси някой, който да ги консервира.
Преди два дни Теменужка Петкова заяви, че не се изключва възможността Русия да бъде привлечена за инвеститор в АЕЦ "Белене. Тя допълни, че на първо време България трябва да подпише нов договор с държавния концерн "Росатом" заради съхранението на оборудването на Втора атомна. Не е ясно колко пари ще струва това на държавата, каза Петкова. Коментарът й дойде след среща на премиера Бойко Борисов с представители на руския концерн.