Министърът на здравеопазването Николай Петров подаде оставка. Оставката беше приета от министър-председателя Бойко Борисов.
Това съобщиха от правителствената пресслужба.
През уикенда бТВ разкри, че фирми, които са близки до министъра на здравеопазването проф. Николай Петров, са получили обществени поръчки за 1,6 млн. лева от Военно - медицинска академия (ВМА) в нарушение на правилата.
Това е първа оставка в кабинета "Борисов" 3,
който встъпи в длъжност на 4 май.
Преди да започне днешното правителствено заседание, е че проф. Николай Петров е успял да размени няколко думи и коментари със свои колеги от кабинета. Минути по-рано здравният министър вече бил разговарял с премиера Бойко Борисов.
Министърът на финансите Владислав Горанов подчерта, че той е разговарял с него и проф. Петров му е споделил, че няма да позволи на никой да разруши 60-годишната му кариера.
Досега проф. Николай Петров получи подкрепа от ГЕРБ. Знакови лица от партията заявиха, че ще проверят случая подробно.
"Законът е спазен, тук можем да говорим само за моралната страна". Това коментира в сутрешния блок по бТВ заместник - председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Професор Николай Петров твърдеше, че законът при провеждането им е спазен.
Поръчките за материали за нуждите на ортопедията във ВМА са спечелени от дружества,
които са на семейството на мъжа, с когото живее дъщерята на Николай Петров - Руслана. Двамата имат и общо дете. Така на практика директорът на ВМА е подписал поръчките със зет си.
Един от договорите за доставка на медицински консумативи, сключен с дружеството „Ортопедие – Инвекс”, е на обща стойност 1 117 731 лева с ДДС. Фирмата е на Павлинка Нецова и е регистрирана на един адрес с ПР компанията на дъщерята на министъра Руслана Петрова. Освен това Павлинка е майка на Явор Цонев, т.е. е и баба на внучето на Николай Петров, показа разследване на bTV.
Едно от нарушенията при даването на поръчките е, че спечелилите не са били регистрирани по Булстат.
бТВ съобщи, че Николай Петров е отклонил нейна покана за интервю във връзка с разследването и е дал писмен отговор на нейни въпроси. В него посочва, че единствен критерий при търга е била цената на доставката, а за редовността на документите са следили отговорни за това служители.
На 20 октомври на сайта на Министерството на здравеопазването е публикуван доклад от одитна проверка, извършена по време на служебното правителство на Огнян Герджиков, който сочи нередности при поръчките.
Част от 65-страничния доклад с дата 24 март 2017 г. е посветена на поръчка на ВМА,
спечелена от гражданското дружество "Ортопедие-Инвекс". Одиторите подчертават, че в нарушение на Правилника за прилагане на Закона за обществените поръчки липсват Булстат и единен идентификационен код на изпълнителя.