На Мадлена Желева от Софийския апелативен съд (САС) се падна търговското дело за 102 млн. лв., свързано с КТБ, което стана повод за напрежения и проверки в съда, пише в. „Сега“.
Миналата седмица проверка от Върховния касационен съд установи, че има нарушения при разпределението на въпросното дело. Проверката беше наредена, след като съдия Милен Василев, обвини шефката на САС Даниела Дончева, че неправомерно му е иззела състава и делата и действията й имат "силен корупционен мирис". Василев разказа в писмо до всичките си колеги, закачено на таблото в съда, че Дончева го е преместила в друг съдебен състав, а е сложила самата себе си на неговото място. Той свързва действията й точно с това дело.
След като на 3 октомври зам.-председателят на САС и шеф на Търговското му отделение Стефан Гроздев встъпва като член на Висшия съдебен съвет, Дончева, която по принцип е граждански, а не търговски съдия, премества Василев на мястото му и сама поема делата на Василев. По правило такива размествания стават с решение на Общото събрание на съдиите и на принципа за случайно разпределение на делата. Василев напомня и досегашната практика, че при преместване на съдия от един състав в друг се иска неговото съгласие.
Тримата върховни съдии - Емануела Балевска, Татяна Върбанова и Борис Илиев, установиха, че "на 5 октомври в 10:52:07 ч. е извършено ръчно преразпределение на делото, въз основа на което разпределеният съдия Милен Василев е заменен със съдия Даниела Дончева". Това разпределение не е отразено на сървъра на Висшия съдебен съвет. Няма и взето решение от Общото събрание на съдиите в Апелативния съд за преместване на съдия Даниела Дончева за съдия в Търговското отделение на съда.
На този фон в понеделник от САС обявиха, че Дончева си е направила отвод от спорното дело и то ще бъде разпределено публично на нов съдия пред "заинтересованите медии и граждани". В мотивите си по отвода Дончева сочи, че това дело "очевидно представлява интерес, който не може да бъде определен като релевантен към спазването на действащата нормативна уредба". Тя тълкува медийните публикации по темата като "отправяне на предупреждение към всеки съдия, който би си позволил подобен начин на работа".
Дончева припомня, че по нейна инициатива по случая текат още две проверки - в Инспектората към Висшия съдебен съвет и в прокуратурата. "Преди да станат известни резултатите и от тях, е непрофесионално и очевидно целенасочено, определени констатации да бъдат релевирани в публичното пространство като категорични и неоспорими, а фрагментираното им поднасяне чрез определени медии по случая може да бъде разглеждано като препятстване на безпристрастно постановяване на съдебни актове", съобщават още от САС.