Отидете към основна версия

857 4

СДС: Проектозаконът за детето е глупав

  • сдс-
  • закон за детето-
  • саниране

Сините търсят вариант за саниране на входовете с остъклени тераси

Проектът на Закон за детето е изключително глупав, защото в него е написано, че след като навърши 16 години, едно дете има право да откаже лечение, заяви депутатът от СДС Ваньо Шарков след заседанието на Националния изпълнителен съвет на партията.

„Ако детето откаже лечение, директорът на лечебното заведение е длъжен да информира Агенцията за социална подкрепа, които отнасят въпроса до съда, който може да се произнесе дали лечението може да бъде проведено. Ако състоянието е животозастрашаващо, едва ли ще има кой да бъде лекуван, когато съдът се произнесе“, коментира още той.

„Този законопроект ни връща във времето на Троцки, когато той е казал, че по времето на социализма ролята на семейството ще отпадне и грижата за децата ще бъде поета от държавата. Той е рестриктивен спрямо родителите, защото възстановява практика за анонимните доноси. Този законопроект е лош, защото въвежда неподходящ за детето права и свободи“, категоричен беше депутатът.

Шарков е убеден, че със законопроекта се създават предпоставки за финансови злоупотреби и престъпления, защото той е изпълнен с формулировки и термини, които нямат правна стойност и твърде широко тълкувание. Според него така предложеният Закон за детето противоречи с други закони, уреждащи същите въпроси като ГПК, Закона за защита от дискриминация, Семейния кодекс, Закона за народната просвета, Закона за защита от домашното насилие, противоречи и на член 47 от Конституцията, който гласи, че отглеждането и възпитанието на децата до навършване на пълнолетие е право и задължение на техните родители. 

Ваньо Шарков не е съгласен и с текста, че деца не се допускат на обществени места, в които се предлагат сексуални услуги или консумация на психотропни вещества. Той попита дали останалите граждани се допускат в подобни заведения и кои всъщност са тези заведения. „Това легализиране на проституцията, публичните домове и наркотиците след 18-годишна възраст ли е?“, попита той.

На заседанието на НИС на СДС е бил обсъждат още вариант за саниране блокове и входове, в които има апартаменти с остъклени тераси. В България има над 700 000 панелни жилища, но сред тях има такива, които са с остъклени тераси, което по същество представлява незаконно строителство, обясни Борис Марков. Именно заради такива едно или няколко такива жилища, всички собственици в един вход не могат да кандидатстват за получаване на средства за саниране на сградата и това може да се случи, едва след като бъде отстранено незаконното строителство.

„Трябва да бъде измислен вариант тази огромна група от хора да бъдат защитени да не плащат тази цена. Ние предлагаме всички български граждани, собственици на панелно жилище, когато започват дейности по изготвяне на проект за саниране, една от задължителните мерки да бъде изготвяне на еднотипно остъкляване като част от програмата за енергийна ефективност и това да бъде заплатено от еврофондовете и да не е за сметка на собствениците“, коментира той.

„Ние казваме, че има два варианта – или остъкляването на терасите ще стане еднотипно или трябва да бъдат изготвени типови проекти на панелните жилища и те да бъдат одобрявани по вид панелно строителство“, обясни Марков.

„Ние не казваме, че всички балкони трябва да бъдат остъклени, но казваме, че когато в един стандартен 8-етажен блок, има остъклена тераса на третия етаж, това не може да бъде пречка да кандидатства целият вход по програма за саниране на целия вход или на цялата кооперация и не може да искаме този собственик на това жилище да отстранява остъклението, за да не спира своите съседи“, каза още Борис Марков.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини