Екоактивисти се събират днес на протест в защита на природен парк Витоша. Акцията ще се проведе от 11,30 до 13.00 часа пред Народното събрание в първия работен ден на депутатите за новата година, съобщават организаторите от коалицията „За да остане природа в България”.
В социалните мрежи призивите са протестът да премине с музика, а участниците в него да проявят изобретателност, да донесат ски и сноубордове.
Очаква се да се включат скиори, сноубордисти и туристи, недоволни от промените в Закона за горите, които „заплашват да унищожат като цяло зеленото богатство на България“.
До момента над 1000 души са потвърдили участие в социалната мрежа Facebook.
Над 100 гласа пък е събрала подписката в защита на Природен парк 'Витоша'.
Редица организации вече пратиха до депутатите анализ на готвените промени в Закона за горите.
„В последните дни на 2011 г. Министерски съвет скоростно одобри промените в Закона за горите, които улесняват изсичането на горите за ски съоръжения, като същевременно спестяват милиони левове на инвеститорите в ски курорти в държавните гори“, пишат от екокоалицията.
От там предупреждават, че има план за застрояване с нови писти и съоръжения от Драгалевци и Симеоново през Алеко до Черни връх и Торфения резерват на Платото, въпреки че законът не позволява това в Природен парк Витоша.
Фарсът да не бъдат пускани съществуващите ски съоръжения на Витоша през този сезон беше организиран, за да се упражни натиск върху държавата да позволи по-голямата скизона. Дори и да се приемат исканите промени, няма да има време да стартира ски сезонът преди април 2012 г., припомнят от коалицията „За да остане природа в България”.
Остава впечатлението, че промените се правят под натиска на заинтересована офшорна фирма – „Витоша ски” АД, която след приватизация, е собственик на почти всички скисъоръжения в Природен парк Витоша, изградени в територии от държавния горски фонд, посочват от коалицията „За да остане природа в България”.
Същевременно е обявен и конкурс за нов директор на Природен парк Витоша, тъй като явно сегашният следва законовите изисквания, не позволява застрояването на защитената територия и трябва да бъде премахнат.
Безнаказани остават и действията на собственика на ски съоръженията в Природен парк Витоша, който с тежка строителна техника преди 3 години унищожи 18 дка каменни реки и защитени територии без никакво съгласуване и разрешение, подчертават още природозащитниците.