Отидете към основна версия

1 189 1

Без компромис за поправката за горите

  • гори-
  • ски-
  • витоша-
  • народно събрание
Снимка: БГНЕС

„Надявам се, да стигнем до консенсус, който да отговори на обществения интерес по отношение на ползването на горите. Горите не са само за това да бъдат на 100% опазени в този вид, в който са, забранявайки нормалния достъп на хората до тях, а и за практикуването на зимни спортове”, каза министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов по време на общественото обсъждане за проекта на промените в Закона за горите в Народното събрание.

Централна тема на спора се оказа поправката, според която могат да се строят ски писти и влекове без да се променя статута на горите. 

Министърът допълни, че трябва да се даде и необходимата гаранция, за това, че добрите идеи за развиване на инфраструктурата в горите, няма доведат до нарушаване на екологичното равновесие или неправомерно изсичане на гори.

„Хубаво е този дебат да се състои преди промените да влязат в ресорната комисия. Добре е, вместо нещата да се казват и да се препредават, да се кажат в този формат. Този дебат започна, още докато се готвеше настоящият Закон за горите. При обсъждането на действащия закон имаше доста коментари по някои от спорните сега текстове. Когато решихме те да бъдат приети в настоящия вариант, имаше определени опасения от представители на общини, от хора, които се занимават с туризъм в горите и ски спорт, че заложените в сегашния закон текстове са доста рестриктивни и ще попречат на развитието на ски спорта или експлоатирането на горите за това и ние и нашите деца да бъдем по-здрави”, допълни министър Найденов.

Той подчерта, че е важно да се даде възможност на децата и младите хора да упражняват ски спорта у нас.

Екоактивистите останаха недоволни от срещата и реагираха с декларация, че са присъствнали проформа.

По време на обсъждането представители на парламентарната комисия по земеделие и гори и министърът на земеделието и горите убеждаваха „еколозите” да приемат промените в закона и да правят мониторинг на застрояването на горите и унищожаването на природните паркове вследствие на поправките в закона, допълват от Коалицията „За да остане природа в България”.

Коалицията „За да остане природа в България” е изумена, че държавата заговори с езика на олигархията по промените в Закона за горите. Затова отхвърля предложението й да прави мониторинг на унищожаването на природата. 

Утре екоактивистите ще протестират пред парламента.

"Не говорете, че по този начин горите ще се изсекат, защото това не е вярно", заяви екоминистърът Нона Караджова

Министър Найденов уточни, че в Австрия има 3000 км. ски съоръжения, в Италия – около 2000 км., Чехия – около 800 км., Словения – около 500 км., в Румъния близо 200 км., а в България има едва 94 км.  
Той благодари на  министъра на околната среда и водите Нона Караджова за положително становище към предложените промени.

Промените бяха подкрепени и от кметове, но не и от Асоциация за алтернативен туризъм.

В дебата се включиха също министърът на околната среда и водите Нона Караджова, министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков, председателят на Комисията по земеделие и гори Десислава Танева, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, Красимир Каменов, зам.-изпълнителен директор на Агенцията по горите, председателят на регионалната комисия в парламента Любен Татарски, кметовете на Банско, Разлог, Дупница, Сапарева баня, депутати, представители на неправителствения сектор, природозащитници. Дебатът е организиран от Комисията по земеделие и гори към Народното събрание.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини