Петлченен състав на Върховния административен съд (ВАС) окончателно остави Владимира Янева като председател на Софийския градски съд. Това става ясно от решението на съда, публикувано на сайта на институцията. Делото е гледано от съдиите - Веселина Тенева, Славка Найденова, Джеузепе Роджери, Таня Вачева и Николай Гунчев.
Делото започна, след като загубилата конкурса за председател на СГС Величка Цанова оспори начина, по който Висшият съдебен съвет проведе избора. На първа инстанция магистратите решиха, че процедурата, по която е извършен изборът на Янева, е незаконосъобразна, тъй като е избрана с тайно гласуване, макар че според закона (ЗСВ) това е трябвало да стане явно.
Решението на тричленния състав беше безпрецедентно, защото един от съдиите - Иван Раденков, си направи отвод "след произнасяне на съдебния състав, изготвяне на съдебното решение и подписването му от 2-ма от членовете на състава". Единственият посочен тогава мотив беше "заради съмнения в неговата безпристрастност", без Раденков да обяснява какво точно има предвид.
Ход на делото на втора инстанция беше даден на 27 декември. Нито Янева, нито Висшият съдебен съвет изпратиха представители на съдебното заседание. Адвокатът на Цанова каза, че очаква от този съдебен състав да се произнесе за това, дали е спазена процедурата. В противен случай по казуса ще бъде сезиран и Европейският съд по правата на човека в Страсбург.
Прокуратурата посочи, че е имало непълнота в ЗСВ, при което се прилага Конституцията, а там е записано, че изборът е таен. Пред съда бе посочено и решението на Конституционния съд (КС). През ноември конституционните съдии прецениха, че поправките в съдебния закон противоречат на Конституцията.
Според адвоката на Величка Цанова - Ина Лулчева, решението на КС има действие само занапред. Тя смята, че не може и да се твърди, че досегашният ред е редът на Конституцията. Лулчева посочи, че в ЗСВ за първи път се определя редът, по който трябва да се извърши гласуването, а преди изменението му такъв ред е нямало.
Лулчева отбеляза, че предходният съдебен състав отказал всъщност да обсъжда доводите срещу решението на ВСС. И пред тричленния състав на ВАС, и днес адвокат Лулчева посочи, че не става ясно защо е избрана Владимира Янева, а не Величка Цанова, липсват мотиви и самият ВСС не спазил процедурата, която е приел.
Адвокатът на Величка Цанова подчерта, че 5-членният състав е длъжен да провери правилността и законосъобразността на решението на ВСС. Лулчева посочи, че според практиката на съда в Страсбург, отказът на един съд да разгледа всички доводи, които се правят пред него, нарушава правото на справедлив процес.
"Аз считам, че ако тук бъде отменено решението на първоинстанционния съд и не се обсъдят доводите срещу избора по същество, то съдът в Страсбург със сигурност ще постанови осъдително решение срещу България", каза тя.
Ина Лулчева се надява, че няма делото да отиде там и 5- членният състав на ВАС ще присъди законосъобразно решение. Ако не го спази обаче и не се обсъдят доводите им, тя смята, че има всички основания това решение да се атакува пред европейския съд. "Практиката там вече е постоянна, не може административният орган под прикритието на оперативна самостоятелност да осъществява един произвол фактически", каза Лулчева.