Величка Цанова подаде жалба в Европейския съд за правата на човека в Страсбург за избора на Владимира Янева за председател на Софийски градски съд.
Цанова загубила конкурса за избор на председател на Градския съд на София. След избора на Янева Цанова го обжалва пред Върховния административен съд (ВАС). След това тричленен състав на ВАС отмени решението на Висшия съдебен съвет (ВСС) заради нарушена процедура, но петчленният не откри нарушение и окончателно постанови, че изборът на Янева е законосъобразен.
Жалбата се отнася до нарушения във връзка с провеждането на избора и съдебния контрол върху решението на административния орган за избор на председател на най-големия окръжен съд в България – Софийски градски. В нея се посочва, че е засегнато основното право на справедлив процес чрез непрозрачни и непредсказуеми назначения на съдии и представители на съдилища.
Цанова иска приоритетно разглеждане на жалбата.
"Тази битка трябва да се доведе докрай", каза съдия Величка Цанова, която атакува избора на Владимира Янева за председател на Софийски градски съд в Страсбург.
Тя призна, че ако спечели битката, това за нея лично ще доведе до вътрешно удовлетворение. Тя посочи, че подава жалбата в Страсбург, след като не е успяла да доведе битката до край в София и съдът не е дал отговор на въпросите, които поставила. "След като този край не можах да го получа в България, получавайки отговор на поставените въпроси, друго би било положението, ако върховните съдии от ВАС бяха дали отговор, макар и неудовлетворителни за мен, но щях да имам отговори. А, така или иначе в момента нямам отговор", каза съдийката.
От Европейския съд за правата на човека тя очаква именно отговори на въпросите, отбелязва БГНЕС. Акцентите основно са два. "Не можахме да получим справедлив процес в България. Защо? Защото нито тричленният състав на ВАС, нито петчленният отговориха на нашите възражения по същество". И двете решения засягат процедурата на постановяване на решението на ВСС, но нито с един от тези два акта, не дава отговор на въпросите по същество. Вторият акцент е за начина на формиране на петчленния съдебен състав. "Там нямаше случаен избор на съдиите, които участваха в петчленния състав. Единствено на компютърно разпределение беше определен съдията – докладчик. Останалите четирима за нас остана неясно как са определени", каза Цанова.
Усещането е изключително тягостно, защото по този начин девалвира самата съдебна система, каза съдийката, за да отговори на въпрос какво е усещане за един съдия да каже, че няма справедлив процес в България. "На нас от тук насетне ни е много трудно да убедим обикновените граждани, че когато те дойдат в съдебната зала ще получат един справедлив процес със състав, формиран съобразно правилата и получавайки отговор на всички поставени доводи и възражения по жалбите", призна Цанова. Тя обясни, че винаги има съдии, които си спестяват отговор на някои поставени въпроси било от защитата, било от поверениците, но каза, че това е изключение. "В повечето случаи колегите са добросъвестни", категорична е тя.
Величка Цанова очаква жалбата й да бъде удовлетворена от Европейския съд. Ако тя не бъде разгледана приоритетно обаче решението по нея може да бъде след около 5 години. Въпреки това Цанова мисли, че има смисъл от него. "Има смисъл за младите колеги, които са в системата и в които ние се стараем да култивираме именно тази правна култура - при разглеждане на делата, при постановяване на актовете и за стриктно съблюдаване на закона", заяви съдийката. Най-много магистратът е притеснен в момента от липсата на яснота за правилата. "Променят се правилата в движение, а така установените правила не се спазват", каза тя.
Жалбата на Величка Цанова е с дата от 28 юни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА