Сметната палата ще направи пълна финансова проверка на Национална разузнавателна служба (НРС) и Национална служба за охрана (НСО). Одит на съответствие при финансовото управление не е правен в двете служби от 4 години, каза председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров.
Двете служби отново са във фокуса на общественото внимание в последните седмици с това, че ще преминат от президентството към изпълнителната власт. Очаква се законите за двете службите да бъдат готови до края на годината. Предстои и смяна на директора на НРС генерал-лейтенант Кирчо Киров, който ще се пенсионира.
Сметната палата ще проверява бюджетния процес, обществените поръчки, управление на имуществото, на персонала, на управленските решения. Тези проверки обикновено продължават от 3 до 5 месеца.
Проф. Валери Димитров отбеляза, че одитите на двете служби нямат нищо общо със смяна на ръководството им. „Оставете смяната на ръководство, ние сме длъжни да ги проверим - още повече това е и в интерес на новия президент, както и на предишния президент, за да се види какъв е резултатът от един управленски период и как започва новият“, заяви той.
Проверката на двете служби е част от 871 планирани одита на Сметната палата за тази година. Проф. Димитров определи програмата на одиторите като много напрегната и от условията на все още продължаващата реформа в Сметната палата.
Огромна част от нея заема одит на участниците в изборите през 2011 г. за местната власт и държавен глава. В края на есента ще стане ясно какво е съответствието на отчетите на парите, които те са изразходвали за кампаниите и реално изхарчените. Всички партии ще бъдат одитирани и по Изборния кодекс, и по Закона за политическите партии. Одиторите трябва да проверят 1700 отчета от кодекса.
Сред задължителни финансови одити са тези на първостепенни разпоредители на бюджетни средства, както и второстепенни разпоредители с бюджетни средства. Нашият контрол вече става и постоянен и почти непрекъснат, каза проф. Димитров. Ще бъдат проверявани 215 бюджетни организации – текущ контрол, 216 одита във ведомства, общини и университети със заверка на годишните финансови отчети.
Така за първи път ще се направи одит и заверка на годишния финансов отчет на Авиоотряд 28, който вече е първостепенен разпоредител на бюджетни средства. Ще се проверят и обществените поръчки в общините Варна, Бургас, Велико Търново, Разград Силистра, Министерството на финансите, НЗОК и НОИ.
Ще има и серия от одити за начина на образуване и разходване на такса битови отпадъци в Силистра Разград, Приморско, Чепеларе, Раднево. Тази такса е целева, но практиката е, че тя се отклонява за други цели, каза проф. Димитров.
Тази година ще се прави и одит на Държавен фонд "Земеделие", Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, МВнР, Столична община за имотите, Министерство на правосъдието, на научните институти към Селскостопанската академия и Националната агенция по приходите (НАП), както и концесията на летищата в Бургас и Варна - планирани инвестиции почти 800 млн. лв. Сметната палата ще проверява приоритетно и изразходването на средства по европейски програми.
Сред институциите, на които не е правен такъв одит също от 4 години е и БАН, и Академията също е в програмата на одиторите.